Ahmedinejad, yarın Irak'a gidiyor

Tahran -AA- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin 1980'li yıllarda 8 yıl boyunca savaştığı Irak'a yarın tarihi bir ziyarette bulunacak.

1979 İslam devriminden bu yana Bağdat'ı ziyaret eden ilk İran cumhurbaşkanı olacak olan Ahmedinejad, iki günlük resmi ziyareti sırasında Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri El Maliki ve Necef'teki Şii din adamlarıyla görüşecek.

Ahmedinejad'ın, Irak'taki önemli Şii din adamlarından Ayetullah Sistani ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkinse açıklama yapılmadı. Ziyaret sırasında, iki ülke arasında bazı işbirliği anlaşmaları da imzalanacak.

Ahmedinejad'ın ziyareti için teknik ayrıntıları görüşmek üzere Bağdat'a giden heyetin başkanı Dışişleri Bakan Vekili Ali Rıza Şeyhattar, ziyaretin hedefini, "iki ülke arasında kalıcı barış sınırlarını belirleme düşüncesinin hayata geçirilmesi" olarak açıkladı. Ahmedinejad'ın Irak ziyaretinin, ABD'nin İran'ı izole etme ve BM Güvenlik Konseyinden yeni yaptırım kararı çıkarma girişimleri öncesine rastladığına dikkati çeken uzmanlar, İran'ın bu ziyaretle "Irak politikasında etkili bir aktör" olduğunu göstermek istediğini belirtiyor.Uzmanlar, Ahmedinejad'ın Amerikan işgali altındaki Irak'a Amerikan askerlerinin gözü önünde gidip dönmesinin "politik bir başarı" olacağını ifade ediyor.

Ahmedinejad'ın Irak'a yapacağı ziyareti değerlendiren İranlı dış politika uzmanı Emir Muhibbiyan da "İran'ın Irak üzerindeki etkisi çok açık. Amerika, eğer İran'ın Irak'taki nüfuzundan yararlanmak istiyorsa, yeni yaptırım mesajı gönderme yerine, iyi ilişkiler kurmayı denemeli" dedi.