HABER

Ahmet Türk: Bu bir nöbet değişikliği

Ahmet Türk: Bu bir nöbet değişikliği

Ankara AA- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, kongreye ilişkin çeşitli tartışmalar yaratılmak istendiğini belirterek, "Bu bir nöbet değişikliği, hizmet değişimidir" dedi.

Türk, Büyükhanlı Park Otel'de gerçekleştirilen DTP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada, iki yıl süreyle genel başkanlık görevinde bulunduğunu hatırlatarak, eksiklerinin bulunduğunu ancak bütün samimiyetiyle çaba gösterdiğini söyledi. Türk, "Eksiklerim varsa, arkadaşlarım, halkım, partim beni bağışlasın" diye konuştu.

DTP milletvekili Aysel Tuğluk da "tek dil, tek tarih ve tek devlet anlayışının, cumhuriyet dönemiyle birlikte isyan ve çatışma sürecini başlattığını" iddia etti. "Kürt sorunu"nun demokratik bütünlük içinde çözüm aşamasına taşınması gerektiğini ifade eden Tuğluk, "Eyalet, federasyon gibi kavramlaştırmalara dayalı çözümlerle değil, demokratik birlik modeliyle çözümü bulabiliriz" diye konuştu.

Bölgedeki gelişmelerin heyecana neden olabileceğini ancak, rasyonel olmak gibi bir sorumlulukları bulunduğunu belirten Tuğluk, "Kürt olgusunu inkarın anayasal zeminde sürdüğünü" öne sürdü. "Sorunun nihai çözümü anayasal olacaktır" diyen Tuğluk, "Kürt realitesinin anayasal zeminde yadsınması halinde, herkes için felaket olabilecek koşulların ortaya çıkabileceğini" savundu. ABD'nin Kürtlere yönelik politikasında belirsizlik olduğunu da ifade eden Tuğluk, bölgede "iyi Kürt-kötü
Kürt" ayrımı yapıldığını ileri sürdü.

Kongrede bir konuşma yapan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da şiddetten arınmış bir toplumda bir arada yaşama kültürünün inşa edilebileceğini belirterek, bu konuda parlamentonun tarihi bir sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Geri Dön