Aile sağlığı merkezlerinde devrim gibi yenilik

Aile sağlığı merkezlerinde yeni dönem başlıyor... Bu yıl başlatılan risk tarama programı kapsamında, vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemek için check-up uygulaması devreye girdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz. Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız internetten veya 182 numaralı çağrı merkezimizi arayarak, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz bu programdan istifade edebileceklerdir" dedi.

CHECK-UP UYGULAMASI DEVREDE

Koca, "Halk Sağlığı Haftası" dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplumsal çevrenin sağlık üzerindeki etkilerini inceleyen koruyucu hekimlik çalışmalarını yürüten, hastalıklara sebep olan etkenleri inceleyen ve bireylerin hastalanmasına meydan vermeden sebepleri bertaraf eden tıp alanı olduğunu ifade etti.

Herkesin sağlıklı bir çevrede, sağlıklı ve uzun bir hayat sürme hakkı olduğunu vurgulayan Koca, bunu gerçekleştirmek için de sağlığı kötüleştiren nedenleri ve toplumdaki hastalık risklerini ortadan kaldırma sorumluluklarının bulunduğunu, bu amaca yönelik davranılmasıyla daha sağlıklı bir toplum hedefine ulaşılabileceğini söyledi.

Koca, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla tedavi edici uygulamaların gerekliliği kadar insan sağlığının korunması ve yaşamın her dönemini sağlıklı ve kaliteli geçirmelerinin gerekliliğine dikkati çekerek, bu bilinçle çalışmaları yoğun bir şekilde yürüttüklerini vurguladı.

Bakanlığın halk sağlığı çalışmaları hakkında bilgi veren Fahrettin Koca, 8 bine yakın aile sağlığı merkezinde 26 bine yaklaşan aile hekimliği birimleri ile vatandaşların mahallerinde hizmet aldığını belirtti.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin anne karnında başladığına işaret eden Koca, "Geleceğimizin teminatı olan gelecek nesillerimizin sağlığını korumak adına 13 hastalığa karşı bir milyonu aşkın bebeğimizi ve 2 milyondan fazla okul çağı çocuğumuzu aşılıyoruz. Kısa zamanda bu aşılarımızı ülkemizde üretmeyi hedefliyoruz. Bebeklerimizde olması muhtemel doğumsal ve genetik hastalıkları erkenden teşhis ve tedavi edebilmek için taramalar yapıyoruz. Çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini takip edip destekleyerek sağlıklı nesillere yatırım yapıyoruz." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, bu yıl başlatılan risk tarama programı ile aile sağlığı merkezlerinde vatandaşların sağlık durumları hakkında farkındalık oluşturmak ve muhtemel hastalıkların daha ortaya çıkmadan önlemeyi amaçladıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız internetten veya 182 numaralı çağrı merkezimizi arayarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz olarak bu programdan istifade edebileceklerdir. Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz."

Koca, "Sağlıklı nesiller ve sağlıklı toplumlar, bilinçli ve sağlıklı annelerin eseri olacaktır" anlayışı ile 15-49 yaş arası tüm kadınlara yönelik bilgilendirme, eğitim ve evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri verdiklerini vurgulayarak, Toplum Sağlığı Merkezleri ve hastanelerde açılan bilgilendirme sınıfları ile anne adaylarını daha sağlıklı bebeklere sahip olabilmeleri ve sağlık içinde büyütebilmeleri için eğitim verdiklerini söyledi.

"Kanserde erken teşhis hayat kurtarır" prensibiyle meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanserlerine karşı tarama programlarının da yürütüldüğünü ifade eden Koca, bu sayede yılda 5 milyon vatandaşa eriştiklerini bildirdi.

Tütün kullanımını azaltmak, gençleri tütün kullanımına başlamaktan uzak tutmak ve yüzde 70'i tütün kullanmayan vatandaşların haklarını koruyabilmek amacıyla ile 171 ve 191 numaralı çağrı merkezlerinin 7 gün 24 saat canlı operatör desteği ile hizmet vermeye devam ettiğini dile getiren Koca, tütünle mücadele ekiplerinin de sahada kesintisiz denetim ve halka yönelik bilinçlendirme çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti.

Koca, halk sağlığını önlemeye yönelik çalışmalar kapsamında birçok hastalık türünün azaldığını bazılarının ise tamamen yok olduğunu ifade ederek, "Verem ile mücadele başarımızın ölçüsü görülme sıklığının azalmış olmasıdır. Bu başarıyı 174 adet Verem Savaş Dispanseri Birimi ve 20 gezici tarama ekibi ile elde ettik, mücadelemiz tek bir vaka görülmeyene kadar devam edecektir." dedi.

Halen faaliyet gösteren 100 Sağlıklı Hayat Merkezinde ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde de pek çok hastalığa sebep olarak gösterilen obezite ile mücadele faaliyetlerinin yürütüldüğünü belirten Koca, bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliği içinde gıda etiketlerinde değişiklik yapılmasını sağlayarak alışveriş esnasında vatandaşın sağlıklı gıdaya bilinçli bir şekilde erişiminin kolaylaştığını vurguladı.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının okul çağında çocuklara kazandırılabilmesi için okullarda "Beslenme Dostu Okul Programlarını" uygulamaya devam ettiklerini ifade eden Koca, "Okul sağlığına verdiğimiz önemin bir diğer göstergesi Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı çalışmalarımız. Tüm ilkokullarımızda öğrencilerimize ücretsiz ağız ve diş sağlığı muayenesi, flor vernik uygulaması yapmakta, diş fırçası ve macunu dağıtarak farkındalık eğitimi vermekteyiz." ifadesini kullandı.

Koca, sağlık durumu nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşlara evlerinde veya ihtiyaç duydukları yerde Evde Sağlık Hizmet ekiplerince ihtiyaçlarının karşılandığını dile getirerek, şunları kaydetti:
"Obezite, şeker hastalığı, kanser gibi bulaşıcı olmayan ancak toplumda yaygınlığı giderek artan hastalıklarla mücadele için sağlıklı beslenmenin teşviki, hareketli yaşamın desteklenmesi, alınan tuz ve kalori miktarının sınırlanması gibi çalışmalar yürütmekteyiz. Hedefimiz insanlarımızın sağlıklı yaşam sürelerini uzatarak, kimseye muhtaç olmadan, keyifli bir hayat sürerek yaş almalarını sağlamaktır. Bu hedef için tüm sağlık çalışanlarımız fedakarca çalışmakta ve vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadır. Halk sağlığı, hayatımızı her gün daha iyi, daha güvenli ve daha sağlıklı yapmanın adıdır. İnsanımız için bu hizmetlerimizi sunarken diğer kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde çalışmaktayız, ama en kıymetlisi bu konuda vatandaşlarımızın bize verdiği destektir. Hep birlikte bireysel, toplumsal ve çevresel olarak çok daha sağlıklı bir seviyeye ulaşacağımıza inancımız tamdır. Tüm vatandaşlarımızın Halk Sağlığı haftasını tebrik ediyor, sağlıklı ömürler diliyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
GEÇİN BUNLARI... NORMAL İLAÇ YAZDIRMAK İÇİN BİLE SAATLERCE BEKLİYORUZ. MUAYENE İÇİN EN AZ 15 GÜN SONRAYA UZMAN RANDEVUSU ALINIYOR. GÖ.ÜNÜZÜ KOLTUKTAN KALDIRIP, SAĞLIK TEŞKİLATININ KOKUŞMUŞLUĞUNA BİR GÖZ ATIN.
@hikmetgungor hayatın yalan senin devlet hastanesinden randevu aldığın zaman randevu saatinde seni alırlar ilacını da yazarlar At yalanı
@hikmetgungor sen hangi ülkede yaşıyorsun güldürme adamı
Hayat standartlarımızı yükseltse devlet zaten kanser olmayız her şeyin başı stress.
Boş vaatler, insanlar evlerine ekmek götüremiyor..
Hastane aciline gittiğimizde doktorlar serum ağrı kesici yapıp gönderiyor başka bi şekilde detaylı bi kontrol yok sorduğumuzda başka birşey yapmıyacakmısınız dediğimizde gündüz gelin deyip atıyorlar başından bunla ilgili bi çalışma olması gerekiyor günümüzde artık
Herşeyini yanlış bulduğum hükümet yönetiminin herzaman takdir ettiğim sağlık politikası tebrik edilebilir bir durum..umarım her alanda böyle hassas olurlar da çocuklarımız açlıktan ölmez 2023 e kadar ;)
Devrim mevrim istemiyoruz kardeşim sadece şu doktorları mesai saatlerine uymalarını sağlayın yeter, 10 da gelip 2-3 de gidiyorsa bi doktor ne yapsan boş, hemşiresi ayrı bir havada soru soruyorsun yüzüne bile bakmıyor, hastanede taşerona kadro geldi ya onlar bile ayrı havada bknu giyotin kesmiyor adamların, ne yapsın bu vatandaş.keşke kadro işini kaldırrsanız devlete kapağı atan bidaha ar dına bakmıyor, asıl devrim bu olur
@wasveteran üstad sen yararlanma daha iyi..kıymet bilen birisinin önünü açmış olursun
@wasveteran ulen atıp-tutmuşsun da doktorlarla derdin ne diye hiç konuştun mu? Kolaysa oku Dr ol senden geçtiyse çocuklarını kötü. Madem bu kadar dotorluk yapmak
Aile hekimleri saat 10 da işe geliyor. Siz önce bunları denetleyin. Sanki adamın muayenehanesi.
@omer_1981_atkvy hiçbir şeyin farkında değilsiniz. Derim ki iskembeden atmak yerine gidin bir de doktorlarla görüşün. Emin olun hiçte göründüğü gibi olmadığını göreceksiniz
Adam ilaç yazmaktan aciz check-up yapacak basit işlerle uğraşmaktan ne kadar komik duruma düşüyorsunuz adeta kralı güldürmeye çalışan soytarısı gibi.....
gerçekten güzel ve yerinde bir uygulama çok faydalı olacagını umuyorum
he yaw he
HANGİ AİLE SAĞLIK MERKEZİNDE OLUYOR ACABA BU TAHLİLLER
İnşallah 3.dünya savaşı tez zamanda çıkarda bu oyunlar bu filmler the-end olur......
AİLE HEKİMLERİ SADECE İLAÇ YAZIYORLAR VE SAAT 10 DA İŞE GELİYORLAR.KİMSE YOKSA DIŞARI ÇIKIP BOL BOL SİGARA VE ÇAY İÇİYORLAR.BUNLARIN CUMARTESİ VE PAZAR GÜNLERİ DE ÇALIŞMASI GEREKİR Kİ ALDIĞI MAAŞ IN HAKKINI VERSİNLER.BİR EHLİYET , PASAPORT İÇİN ASKERLİK İÇİN VS VS RAPOR VERECEKLER İNSANLARI TAM TEŞEKÜLLÜ HASTAHANEYE GÖNDERİYORLAR.O ZAMAN SEN NE İŞ YAPARSIN.NEYMİŞ ŞEKER , TANSİYON VS VS İLAÇ KULLANIYORSUN . DEVLET BUNA BİR ÇÖZÜM BULMASI GEREKİR.BİR DEYİN Kİ C.TESİ PAZAR ÇALIŞACAKSINIZ NÖBET HALİNDE O ZAMAN NE YAPACAKLAR.SADECE İLAÇ YAZMAK DOKTORLUKMU.ONU ECZANE YEDE SORUP ALABİLİRSİN.
o la la!!! Tskr ederiz...
bravo gerçekten güzel bi yenilik bu, takdir ettim. Ama bizim Türk insanı aman bi hastalığım çıkar diye checkup yaptırmıyor :)
Bu hizmeti beğenmeyen dallamalar var.cart curt edip duruyorlar.kesin chp kafasıdır bunlar..herşeye istemezük diye diye iktidar olamıyor bu kafa.gerçi önce karşı çıkarlar hizmet almak için en önde görebilirsiniz bunları..
@s.hazir chp kafası nasıl oluyor.aile hekimlerinde bu testleri yapacak alet varmıki.gene hastanelere gönderecekler.
@s.hazir ilk öncelikle kelimelerini düzgün konuş. altından koku gelmeyen hizmeti göster. ondan sonra konuş.
Hastane yöneticisi, temizlik görevlisini uyarıp bir şey dediğinde hemen yukarıdan telefon geliyor, adamımıza niye böyle dediniz diye. Doktorun, yöneticinin temizlik görevlisine bir şey diyemediği bir Türkiye. Bravo. Hastanedeki doktor sekreterleri kadroya alındı, adamlar doktorun önünde ayak üstüne oturmaya başladılar, bir şey soruyorsun yüzüne bakmıyorlar. Bir havalar tafralar. Oy için önüne gelene kadro verirsen öyle olur. Hadi kurtarsın bakalım memur kadrosu ekonomiyi, özel sektöre kıymet verin değer verin, işiçiye emekçiye değer verin. Ama nerde.
Bence aile hekimleri gece nöbete kalsın Acil de yüzlerce kişi yığılıyor acil gerçekten ACİL olanlar için kalsın ilaç yazılacaksa sadece aile hekimleri gece açık kalsın acil in yükü hafifler
ağızlardan ballar akıyor,gerçeği vatandaş görüyor ve biliyor.
bu ülkede kanser olan bir kişiye neden kanser oldugu söylenemiyor aynı iş yerinde 6 kişi kamser olduk iş yeri kabul etmiyor sorumluluğu. tesadüf diyor
sizzzz maaaşaa larııı agariii üçretii yapın 2.500 -.3.000 kinse hastaolmazz sitiresten kan ser oluyor tüm türkiyee bankala balı kanmaktan bıktıkk maaaşşş alıyoruz aynı gün banka benden alıyor
ya allah aşkına hangi aile hekimligi mekezinde bu bahsettiginizi tetkikleri yapacak dizayn teknoloji alet makine ve eleman var ya biraz mantıklı düşünün idrar tahlili bile yapamıyorlar daha
muhtemelen ihale verilecektir. onun yolu yapılıyordur. Devlet hastaneleri bittide uyduruk aile sağlığı hekimliklerinemi gelindi.
UCUZ VE SAĞLIKSIZ GIDA TÜKETİP :HATTA SON ZAMLARDA ONUDA BULAMAYACAĞIZ :( BOL STRESE GİREREK HASTA OLMAMAK MÜMKÜN DEĞİL.TAHLİL YAPSAN NE . TAHLİL DEVLETİN KASASINA ZARAR.SİZİN BENİM CEBİMDEN ÇIKIYOR PARASI YİNE. SURİYELİLERE MAAŞ VE KAMPTA BESLEMEK YERİNE VER TEMEL GIDA MADDELERİNİ UCUZA ,ET SÜT EKMEK YAĞ YUMURTA BAL BEKMEZ BAK İNSANLAR HASTA OLUYORMU.
Acile gidip baklediğini serum ve ağrı kesici ile gönderildiğini söyleyenler durumunuzun aciliyeti olmadıgı için detaylı arastırma yapılmıyor. Gercek acil hastaların yatısı yapılıp tedavisi düzenleniyor gerekirse ameliyat ediliyor. Acil hasta demek müdahale edilmezse salat kalacak veya yaşamını yitirebilecek hasta demektir. Sağlık personeli olmayan kişiler pektabi durumunun acil olabilecegini düşünüp acile basvurabilir. Ancak durumun aciliyetine doktor karar verir. Aylardır olan şikayetinize acilde yapacak bir sey yoktur. Poliklinikten arastırılması gerekir.
Ozaman banada çagre bulun kızım 9 aydır amaliyat olamıyor engelli kan bulamıyorum çagresizim
ekmeksiniz olm en pahalı telefonlardan yorum yapın sonra açız diyin !!!
Once rendevu sustemını degıstırın hasta oluyoz rendevu almak ıstıyoz 15 gun sınraya rendevy verılıyı hastaneye gıdıyoz ıda sabah 06 da sıra beklıyoz gec gıdersen zaten sıra alma sansın bıle yok 06 da fıdıyok 08 e kadar beklıyoz sura bıze gekıyo ee dojtor numara almayı durdurmus don gerı yarın bıdaha ee buz oluncemı muayene olcaz hastanelerde araba park etm sansın yok zaten yer az ınuda hastane personelı hasta yakını aracları kaplıyo sonradan gelene yer yok once bunlara cozum bukunmalı.saglık ocagına gudıyoz sadece agrı jesıcı gurıbsen onun ılaclarını yazıyo baska ılac baska ıslem yapmıyo
Ben her ay 1500 tl vergı verıyım maasımdan 1000 tl sıgorta odıyom ve hala muayene ucretı odıyom benım ayda odedıgım verguyı esnaf sanayıcı yılda odemıyo hele surıye vs vatandasına ucretsız muayene cıldırdıyo benı ben okadar vergı paea odedıgım galde haka nıye meayebe ucretı odeyım kerızız ya buz
Diğer Haberler