Aileyi sarsan iddia! 'Deniz Baykal'a hatalı tedavi uygulandı'

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin son bilgiler geliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hastanede tedavi gören Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin ''Doktorlardan umut verici değerlendirmeler var. Kötüye gidiş yok, umutluyuz'' dedi. Öte yandan HaberTürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a hatalı tedavi uygulandığını iddia etti

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a hatalı tedavi uygulanmış olabileceği iddiasını köşesine taşıdı.

Altaylı'nı "Baykal’a hatalı tedavi mi uygulandı?" başlığıyla yayımlanan (20 Ekim 2017) yazısının ilgili bölümü şöyle:

Önceki akşam Türkiye’nin önde gelen kalp ve damar cerrahlarından biri aradı.

Yıllar önce Onkoloji Enstitüsü Başkanı Erkan Topuz’dan duyduğum bir cümleyle girdi söze:

“Fatih’çiğim, Türkiye’de isimsiz, ünsüz, hatta parasız hastalar daha doğru tedavi alır.”

“Ben bu lafı biliyorum da şimdi ne alaka?” dedim hemen.

“Deniz Baykal, Deniz Baykal değil de vatandaş Ali Efendi olsaydı, muhtemelen şimdi evinde oturmuş televizyon izliyor olurdu” dedi.

Sonra da “Ne yazık ki, önemli insanların kaderi bu. Deniz Bey’e fazla ihtimam göstereceğiz, hemen bir şeyler yapacağız diye peş peşe hatalı uygulamalar yaptılar. O yüzden de az ciddi olan durumu, çok ciddi hale geldi” diyerek yanlışları sıraladı:

- Beyin damarlarına pıhtı atımı, çok rastlanan bir durumdur. Bazen bir operasyon sonrası, bazen de yaşa bağlı olarak ortaya çıkar.

- Bu durumda yapılacak en doğru şey, bir süre beklemektir. Anında müdahale etmek çok yanlıştır. Durum stabil ise beklemek en doğrusudur.

- Sonrasında ilaçla açma cihetine gidilebilir.

- Ameliyat da bir seçenektir. Yapılabilir ama pıhtıyı almak için yapılan ameliyat sırasında damara stent takmak tam bir felakettir.

- Çünkü stent takıldığı zaman mutlaka kan sulandırıcı ilaçlar da vermek gerekir.

- Deniz Bey’in durumunda kan sulandırıcı ilaç vermek, felakete davetiye çıkarmaktır. Hassas olan beyinde kanama riski ortaya çıkar.

- Nitekim Deniz Baykal hastaneye geldiği sırada beyin kanaması olmadığı halde stent takılması ve sonrasında kan sulandırıcı ilaç verilmesi sonucu beyin kanaması oluşmuştur ki, bu genelde kaçınılmaz bir durumdur.

- Daha sonra yapılan iki ameliyat bu kanamayı durdurma amaçlıdır, ama kan sulandırıcı kullanılmış ve akciğer komplikasyonları da olan bir hastada bu ameliyatlar beklenen sonucu vermez.

- Türkiye’deki hekimlerin yüzde 90’ı sıradan bir hastada benim dediğim gibi davranırdı, ama Deniz Baykal olunca gereksiz işler yapıldı.

- Hiçbir şey yapılmasa bile en fazla sol yanında hafif bir felç oluşur, o da zamanla büyük oranda düzelirdi.

“Peki şimdi ne olur?” diye sordum.

“Beyin ilginç bir organdır. Yarısı alındığında bile gayet sağlıklı yaşam süren hastalar var literatürde. Beklemek lazım. Toparlama ihtimali var, ama mutlaka bir hasar kalacaktır. Hiçbir şey yapılmasa daha iyi toparlardı” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
mutlu haberi bekliyorum... yarım iyileşip sürüm sürüm sürünmesini görmek istiyorum...bu günkü tüm sorunların temelini atan 3-5 kişiden birisidir... kendileri.. Rahmetli Erdal İnönü anılarında en çok bu kişiden şikayet etmiştir NOKTA:
@eyurtlak kınamı yakıcaksın bi taraflarına Alah sana nasıp etsin sürüm sürüm sürünmeyi inş B ir insan ki O duaya ihtiyacı var şu an senin gibi itlerin ulumasına deyil
@eyurtlak hırsızın hiç mi suçu yok... adam ne zaman iktidar oldu, kabahati biraz da iktidara gelenlerde ara. cumhuriyet sonrası yıllar içinde ekonomi durumu ve iç karışıklık akışına bakarsan asıl suçlular kabak gibi ortada... NOKTA
seninde basina gelir ins maden bi insana Boyle beddua ediyorsun bu adami sevmeyebilirsin bende notrum ona karsi yani ne severim nede nefret ederim insan olarak severim herkesi oyle Allah sifa versin soze gelince muslumansiniz Ama insanin aci cekmesinden zevk aliyosun Allah islah etsin seni
Sıradan insan ilgisizlikten sıradan olmayan da aşırı ilgiden gidebiliyor. Hariçten gazel okuyup ortalığı bulandırmak hoş değil. İyi niyetle herkes elinden geleni yapmak istemiş yapmış. 80 yaşında insan elbette bazı komplikasyonlar olabilir. İnşallah düzelir.
Fetö kaset davasından çok şupeli bir durum...adamı Ecevite yaptıkları gibi yaptılar...evinden hafif ateşle çıktı şimdi komada...Hastaneden çıkarsalar iki günde düzelir...Ey vah...Türkiyede ne çirkin işler dönüyor...Hak yok hukuk yok
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler