AK Parti ısrarından vazgeçti

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, değiştirilmez hükümlerle ilgili tıkanmayı aşamazken, AK Parti “resmi dil” ifadesinden vazgeçerek dil maddesinde üçlü uzlaşmayı sağladı.

AK Parti ısrarından vazgeçti

Komisyon, BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız başkanlığındaki toplantıda değiştirilmez hükümlerle ilgili tartışmayı sürdürdü.

Daha önce devletin diliyle ilgili olarak komisyona “Resmi dili Türkçe’dir” hükmünü sunan Ak Parti, görüşünde değişiklik yaparak CHP ve MHP’nin önerisine katıldı.

AK Parti bu hükümdeki “resmi” ifadesinden vazgeçti. BDP ise üçlü uzlaşmaya katılmayarak “resmi dil” ayrımı içeren kendi önerisinde ısrar etti. BDP’li Yıldız, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” ifadesine de karşı çıktı.

Yıldız, “Çağdaş anayasalarda böyle bir ifade yer almıyor. Milletin, ülkesi ve devleti olur. Bu tanımlama anayasal ve dil anlamında sakat ve değiştirilmesi gereken bir fıkra. Bir devletin dili olmaz. ‘Devletin resmi dili’ yönünde bir ifade olması gerekiyor” dedi.

MEVCUTTA ÜÇLÜ UZLAŞMA

AK Parti, CHP ve MHP’nin uzlaşmasıyla “Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti” başlıklı madde, mevcut Anayasa’da olduğu gibi şöyle yazıldı:

“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.”

günün haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 93 yorum
yatın kalkın MHP ye dua edin yoksa çoktan AKP değiştirmişti.....ALLAH RAZI OLSUN MHPli kardeşlerimden.......
APOYU ASTIGINIZ GIBI DIMI ?????
akp nin ön bahçesi bdp,arka bahçesi de mhp. oyu ilede siysati ilede. kendinizi fasulyadan saymayın..siz milliyetciyseniz ben milliyetin piriyim.
NEYİ DEĞİŞTİRMİŞTİ..MHP ENGEL OLDU..DEĞİŞEN HİÇ BİRŞEYYOK..SADECE..KÜÇÜK KELİME OYUNLARI..DEVLETMİZ.LAİK DEMOKRATİK BİR CUMHURİYETTİR..BUNU KİMSE DEĞİŞTİREMEZ..GERİSİ SİYASİ OYUNLAR CİLVELEŞMELER..
AKP ve kadrolaşma Bu kadar pervasızca ve hayasızca kadrolaşma yaşanmamıştır
demek ki yanlış biliyorsun arkadaşım. öyle pervasızca ve hayasızca kadrolaşmalar yaşandıki aklın şaşar. somut örnek vereyim sana. adalet bakanı Mehmet Moğultay, Adalet bakanlığını komple solcularla ve sosyalistlerce doldurunca yapılan tenkide verdiği cevap aynen şuydu. yine MHP li enis öksüz, özelleştirilmesi kesinleşmiş olan ptt ve telekoma 3000 tane MHP liyi yerleştirmiş ve devletin trilyonlarca zarara girmesini sağlamıştı. uzun lafın kısası akp yada şu bu değil, kim olursa olsun kadrolaşmaya karşı çıkmaktır. hakkı olanların gelmesidir.
tabi canımm KPSS sınavlarında hile yapıyor değil mi öss.öys sınavlarında da kadrolaşıyorlar CHP li belediyelere MHP li belediyelere bakıver hele.bir tek dışarıdan başka partili alınıyormu bakıver olur mu*devlet ellerine geçse ne yaparlar birde düşün olur mu
NİYE ALEVİ DEDELERİ..HAYLA YARĞIDA VE ASKERDE
bdp'li Yıldız “Çağdaş anayasalarda böyle bir ifade yer almıyor." demis resmi dilin Turkce ve bolunmez bir butundur vurgusu icin. Hangi cagdas anayasalar onlar bizi aydinlatmasini bekliyoruz. Yoksa kendi uydurdugu adinada cagdas anayasa dedigi sacmaliga inanip bunuda dayatiyor olmasin? Alayinizin bolucu oldugu su goturmez bir gercek. Bu zamana kadar sizlere demokratik, akilcil politikalar yapma olanagini sagladik ama hala bolucu faliyet ve dusunceden uzaklasmayacaksaniz bizde geregini yapariz. Sabrimizin da bir sonu var.
arkadaşım bdp nin itiraz ettiği "Devletin Dili Türkçedir" yerine "Devletin Resmi Dili Türkçedir" yazılsın sence bu normal bir talep değilmi... Devletin dilimi olur Resmi Dilimi olur...
Erdoğan'da olan aklın,beynin Milyarda birine sahip olanlar onun hakkında yorum yapıyorlar ya pes doğrusu.Bu embesiller emin olun hayatında hiçbir başarıya sahip olamayan,baba parasıyla,yada onun bunun sırtından geçinen şarlatanlardır.Ulan vatan hainleri siz 100 tl değerinde olan pisliklersiniz.Aldığınız 100 tl uğruna eğlem yapıp vatanını satan hainlersiniz.Eğer kıçınız yiyorsa çalışın,ortaya icraat koyun.2 sene sonra seçim var,kazanın iktidara gelin.Sizi zorla tutan mı var,satılık mahluklar.Siz bu pislikleriniz yüzünden ömür boyu iktidaryüzü göremeyeceksiniz.Zorla güzellik olmaz.
İNSANLARA PEYGAMBER MUAMELESİ YAPMAKTAN VAZGEÇİN.VATAN HAİNLERİ PKK SEVDALILARI SİZİ
bence sen satılmıssın kac para maasında bu kadar akplısın.. akp yı desteklemıyoruz dıye nıye satılık olalım kı hem de namusuyla basarısıyla vergımı de odeyerek calısıyorum. babamın parası yokkı emeklısınden baska yıyeyım... baba parasıyla gecınenlerı goruyoruz başta..taaaa en basta...
o pislikler sizde oyunu n100 liraya satanlar akp ye oy veriyor öyleki bir torbaya oylarını satan vatan hainleri topraklarımızı satan bu milleti pkk ya satanlar için oy toplayan lar nerde bir bak bakalım herşeyi ya0pan sizlersiniz şeref hasiyet olsa imralıdan emir alanlara oy vermezsiniz vatan hainleri
APODAN FIRÇAYI YERLER ŞİMDİ
arkadaşlar ben bunu anlamadım. dili Türkçedir ile resmi dili Türkçedir arasındaki fark ne? benim bildiğim resmi dilin Türkçe olduğudur. dili Türkçeden kasıt resmi dilin Türkçe olması değil mi? aradaki fark ne?
yarım kaldı..nerde kalmıştık..senin takıldığın o tek kelimede..BAK CAHİL...işte bütün bunlardansonra işin en vahimide..anayasanın işte o maddesine dayanarak EYALETLEŞME-HATTA.ÖZERK Bİ YAPI OLUŞTURMADA yani atılacak her adımda anayasanın işte o takıldığın maddeye atıfta bulunarak herşeye pazarlık ederler..ALLAHTAN bi verdiğimiz karşı gelmişte..iktidar CHP VE MHP nin ısrarlarını dikkate aldı..yoksa benim cahil kardeşim.senin ve senin gibi milyonlarca cahilin jetonu düşene kadar iş işten geçerdi..kuban olduğum ATATÜRK işte bunları taaa o zamanlarda öngördü ve ilk 3 maddeyi değiştirilmesi teklif d
Resmi dil ile devlet daireleri okullar v.s de kullanılan dil. Genel anlamda ülkenin dili Türkçe derseniz resmi dil dışında vatandaşlarında kendi aralarında ve sokaklarda kullanılacak dil de Türkçe olmalıdır zorunluluğu getirir. oysa BDP diyor ki resmi dil evet Türkçe olsun genel anlamda devlet işleri genel işler Türkçe olsun ama biz istediğimiz gibi kürtçe konuşalım lazlar lazca Boşnaklar Boşnakça konuşsun kendi arasında. Ayrıca türklerin daha az yaşadığı bölgelerdeki okullara ana dil de eğitim olarak kendi dillerimizde de eğitim verebilelim v.s. gibisinden dil de özgürlük olsun diyorlar.
resmi olursa, kamu alanı gibi yerlerde, öngörülen dil olarak anılabilir, ama driek türkçe derse, her yerde türkçe :)
anlamazsın..çünki KARACAHİLSİN..MALSIN..bak koçum anlayacağın şekilde izah edeyimde azıcık aydınlan..şimdi PKK pazarlıkları varya..(hani son zamanlarda şehit haberleri gelmiyor..akan kan duruyo..)diye avutulduğumuz..işte o takıldığın tek kelime varya..ha..işte bu pazarlıklar sonucunda oluşan ve ANAYASAYA konmaya çalışılan o tek kelimedir..o kelime girerse ne olur biliyonmu.?.Bak cahil..şu olur..PKK uzantısı parti kendi seçim çevresinde seçim kazanır..o bölgede resmi yazışmalar hariç herşey kürtçe olur..kürtçe okullar kurulur..o maddeye dayanarak bi çeşit eyalet sistemi oluşur..ve en vahimi
sorduğum soruya samimi olarak cevap veren, düşüncesini yazan arkadaşlara tşk ederim. efendice sorduğum soruya hakaretle cevap veren arkadaşı da Allaha havale ediyorum.
Resmi ibaresi kaldirilinca dilekcelerini anadilinde verebilirsin kurumlara..
HİÇ BİR FARK YOK SADECE SENİN DEĞİL BENİN DEDİĞİM OLSUN
Resmi dilin Türkçe olması, bu ülkede Türkten çok başka halk var ve Türkçe konuşanlardan daha çok başka halklar var demektir. Oysa dili Tükçe' dir kelimesi bu ülke Türklerindir ve büyük çoğunluk Türktür demek oluyor...
Resmi dil dendiği zaman yalnızca resmi işleri kapsar. "devletin dili türkçedir" demek her alanda Türkçe kullanılması demektir.
Birisi konuşulan dil diğeri resmi yazişmalardaki dil.Resmi dil olursa çevirmen tercüman bulundurmak zorundasin derslere koymak zorundasın o dili.
akpli olanların tamamı çıkarcı. müslüman diyen kafir olur onlara
hala para için eylem yapıldığını sanan idiotlar var ya,he he cia maaş verdi hepimize baktım geçen yatmış.embesil herifler ya ne parası
Kendini icraatları ve duruşuyla ispat etmiş bir parti olan AKP ye koşulsuz bağlılıklarımı iletiyorum. Bu maddelerin değişmesine de değişmemesine de oy verseler her iki durumda da destekliyorum.
siyasete atılacaksın herhalde :)
arkadaşım allahın adını verdim sen oy verme. kendi beynini kullanmayacaksan neden oy veriyorsun neden yaşıyorsun.yemin ederim senin gibi adamlar kıyamet alametidir ve bütün müslüman dünyası senin gibi sorgulamayan kafasını çalıştırmaya çalışmayan canlılar yüzünden bu haldedir. bizi hayvanlardan ayıran yegane özelliğimiz düşünebilmemizdir. lütfen düşünün, insanlığa ilk adımınızı atın, henüz geç kalmış sayılmazsınız
ben bir koyunum,önüme bir tutam ot atsınlar yeter,me ler dururum diyorsun yani..
benim anlamadığım bu anayasanın 4. maddesi değiştirilmesi teklif dahi edilemez değil mi? öyle ise bu bütün millet vekilleri anayasal suç işlemiş olmuyorlar mı? tıkın alayını hapse zaten bu millet yeteri kadar çekti bu ilkokul mezunlarından
pkk akpkk sayesinde kurumsallaştı ve ülkeyi ciddi anlamda bölecek bi güç halini aldı uluslkar arası destek de verildi ve akpkk da bu uluslar arası desteğin pkk ya verilmesi için gerekli kanuni alt yapıyıy hazırladı ana yasa okaadar da önemli değil artık akpkk ana yasasız da ülkeyi bölmenin yolunu buldu
BAKIN BİR AYDIR BAS BAS OBAMA BUSHTAN BETER OLUCAK DİYORDUM MİLLET BANA İNANMIYORDU ÇOĞU BUSH MİLYONLARI KATLETTİ DİYE ŞİMDİ HAKLILIĞIM ÇIKTIMI ACABA?
DESEN NE OLACAK DEMESEN NE OLACAK..AMERİKAYLAMI SAVAŞACAKSIN
Heee , çıktı çıktı :)
lar siz uyuyun dur bakalım siz ayrıştırın abd ırak gibi surye kurtleri icinde cözum bulursa sonrada sıra turkuyede olur merak etme kurdun yuzune aşık deyil sen ne yapacaksın o zaman gelip kurtlerin kapısını aşındıracaksın ne oldu buyuk turkiye dediniz tahran hukumeti enerji bakanını ıraka soktumu bahceli erbile gide bildimi buyk duşunun ayrıştırmayın onları kazanınki buyuk olasınız cunku karşınızda 50 milyonluk bir kurt devleti kuruluyor turkiye onun yanında kucuk kalacak iş işten gecmiş olacac siz treni kacırıyorsunuz gun gelecek onlar sizinle anlaşmayaca
birde ülke yönetiminden vazgeçselerde ülke bölünmekten kurtulsa
Son anket sonuçları, AKP'nin aklını başına getiriyor.
% 51 de ak parti ??? rüyadamısın yoksa ?
MECBUREN AKLINI BAŞINA ALACAK
ah birde siz aklınızı başınıza alsanızda kimlerin sizin üzerinizden köşelik olduğunu görseniz.
ISPARTA BELEDİYESİNE SINAVSIZ FORMALİTESİZ 12 KİŞİYE HİÇ OLMAYAN KADRO VERİYORSUNUZ YAZISINI BİLE MALİYE BAKANLIĞINA YAZDIRIYORSUNUZ NE OLDU KPSS SINAVINA BU KUL HAKKIDIR AKP YÖNETİMİ ?????
vurak kardeş bu zihniyet kim kul hakkı kim bunlar için her yol mübah yazık bu ülkenin saf temiz insanlarını kandıırıp allahı ve kelamını kullanarak oy alıyorlar
Eylül ayı için tehdit ediyorlardı, şimdi istedikleri de olmadı, Allah korusun bizi bu zalimlerden, maşalardan.
BEN BURADAN HEP SÖYLÜYORUM ANAYASANIN İLK 3 MADDESİNİN AYNEN YAZILMASI YETMEZ 4 NCÜ MADDE"İL 3 MADDE DEĞİŞTİRİLEMEZ, DEĞİŞMESİ TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ" DE AYNEN EKLENEREK ANAYASA BU 4 MADDE AYNEN YAZILARAK YENİ ANAYASAYI YAPSINLAR AKP'LİLER; BENDE TAYYİP ERDOĞAN'I VE AKP'Yİ BUNDAN SONRA TEK GEÇERİM TEK SAYARIM AMA BU MADDELER YAPILDIKTAN SONRA DİĞER MADDELERDEDE BU 3 MADDE UYGULAMASINI YOK EDECEK MADDELER DE GELMEYECEK İŞİN KURNAZLIĞINADA GİRİLMEYECEK O ZAMAN YİNE SÖYLÜYORUM AKP'Yİ TEK GEÇERİM VE SAYARIM
AKP GÖREVİNİ YAPTI ŞİMDİ KATLİAMLI SİNAMAYI İZLEMEYE ÇEKİLDİ....ANLADINIZ SİZ ONU...
AKP REJİMİ KÖKTEN DEĞİŞTİRMEYİ HEDEFLEYEN BİR ANLAMDA TEK ADAM OLMAK İSTEYEN BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN VAZGEÇSİN.
aaa vazgeçermi hiç adam cumhurbaşkanı olmak istemiyor başkanlık sistemine geçip istanbul bölgesinin başkanı olup i melih gökçek gibi büyük paylar istiyor.
Ramseyin laneti gerck oldu
DENK GELMİŞTİR NE ALAKA LANETLE TESADÜF HEPSİ.GOL ATIYOR ADAM NE VARDA BUNDA.
İŞİN DALGASINDASIN SEN FUTBOLU KATMA.
Türkçe hakimiyeti Resmi tanımının kaldrılması ile sonlandı. Mesela artık kamu da Kürtçe de serbest ki isteyebilirsiniz. Kimse size resmi Dil Türkçe deyip geri çeviremez. Öğretim de artık Kürtçe yolu tamamen açılmıştır.
İSRAİLİ KORUYARAK TAYYİPÇİLERİ YETERİNCE SİNİR ETMİŞİMDİR ACABA BENMİ GERÇEKTEN SİYONİSTİM TAYYİPMİ?BENCE SİZ İYİ DÜŞÜNÜN BAŞTAKİ SİYONİST BEN SADECE YAHUDİ HALKINI KORUYORUM.FAKAT KALKIPTA MOSSADI LOBİYİ ORDUYU DEVLETİ KORUMUYORUM.TAYYİP NE OYUNLAR ÇEVİRİYOR MERAK EDİYORUM.
Aferin akepe,11 yılda yaptığın tek olumlu hareket bu,bu da mevcut şeyi değiştirmemek,bu bile olumlu senin açından bizlerin gözünde...
vatanı vatan yapanda budur işte,sınırı sınır yapan ulusu ulus yapanda budur işte
ha sevinmelimiyim şimdi ben bu habere ? Kurtuluş savaşında milyonlarca can veren bu toprakları vatan yapan şehit ve gazilerimiz en başta Atatürkün çabalarıyla kazanılan bu haklar kaybedilmedi 3 parti anlaşarak değişmedi diye sevinmeli miyim ?
haa şöyle yola gelin
Devletin Bayrağı değiştirilmeli eski üç hilal tekrar göklerde dalgalanmalıdır.Başkentte istanbul olmalıdır.
bu anayasa kabul edilemez baskıc zihniyetin çıkar hesaplar yapılarak yapılan saanın kime ne faydası olur nasıl olsa hırsızler dışarda devlete hizmet etmişler pkk silah çevirenleri içeri at bak suriye ıran arası savaşta direk hedeffte türkiye sanki anlaşmalı askerleri içeri at esad ne de olsa kankası esad a karşı türk ordusunu zayıflatı 111 pilot istifası bu pkknın toprak istemesi tesadüfmü bilerek mi küçültüldü ordu nede ols ppkk kayıncou pkk yardım ediyo gizilden bizide ana yasa ile mi bölecekler millti birbirine düşürecekler uyan türk milleti eli kolu bağlı savaş kazanılmaz
buna sayın diyen kadar sayın öcalan çok kızacak ve bakalım bu geri adımın altından ne çıkacak?
ba ba ba değiştirmek için uğraşmışlar birde işe bakarmısınız. hey yavrum hey
ülke bütünlüğünü tehlikeye atacak metinlere yer vermesinler.fırsat kollayan sülükler önce özerklik sonra bilmem ne başlayacaklar tırtıklamaya bu ülkenin gerçek evlatları ülkede birlik bütünlük ve barışı sağlayacak bir anayasa yapın sizi alkışlayalım
anayasa uzlaşma komisyonu başkanı neden bir bdp li?? Bunlar pkk ve öcalanla birleşip özerk kürdistan cumhuriyeti kurmaya yani Türkiye Cumhuriyeti topraklarını bölmeye, parçalamaya çalışırken nasıl anayasa uzlaşma komisyonuna başkanlık eder.?????????iğrenç ötesi bir durum
bunların aklıyla yola çıkılmaz.tayyip erdoğan 4 yıllık okulu 10 yılda bitirmiş bir topçudur.okuduğunu anlaması beklenemez BİTTİ bunun aması filan yok.bilenlerle bilmeyenler bir olur mu OLMAZ.şeyhin ayağına kapanan biri demokrasi GETİREMEZ.
CEMİL ATAR AT BAKALIM
ne albayrağı kelle sen yeşil bayrağın danikasısın be,,ŞERİAT LALESİ
MİKİ2266....SENNE LALESİSİN CHP PİYONU...BİZDE FİKRİMİZİ YAZACAĞIZ..EVET..ŞERİATCIYIM...ALLAHA İMANIM TAM.SENİNGİBİ..NEYDÜELLİ OLMAYAN..LALE LERDEN DEGİLİM.NİKE BAK KESİN TÜRKTE DEGİLSİNDİRSEN..
düştüğümüz hale bakın toprağımız bayrağımızı ve resmi dil türkcemizi bile anayasaya yazdıramıyoruz.?
bu mhp den Allah razı olsun.Yoksa ne türkçe kalırdı nede Türkiye..
iyi hoş diyorsunda her yasa tasarısında akp ye destek verende mhp o nasıl oalcak ? önce bagırıp cagırıyorlar sanra kapalı kapılar arkasından destek veriyorlar?
hayret nasıl bayragın rengine ay yıldızına akp itiraz etmiyor.
OY KAYGISINDAN YUSUF YUSUF SON KOYUNLARIMIZIDA KAÇIRMAYALIM DEMİŞLERDİR
apo kızmasın ha:)
şu akp hükümeti tarafından sığırı da timsahı da gördük ve öğrendik çok şükür ..%50 sığırla ağlayan timsahların belgeseli ,
Diğer Haberler