HABER

AK Parti Kırıkkale İl Kongresi

- AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım: (2) - "Bu yıl inşallah ihracatta yılların rekorunu kıracağız ve 157 milyarın üzerinde bir ihracatı gerçekleştireceğiz. Küresel ekonomiler krizden krize sürüklenirken, Türkiye bütün baskılara rağmen, bütün kaos, karanlık planlarına rağmen büyümeye, gelişmeye devam ediyor. İşsizlikle, enflasyonla mücadelemiz de hız kesmeden devam edecek" - "15 yıl boyunca elimizdeki bütün imkanları milletimiz için seferber etik. Esnafımızı ihmal etmedik, krediler

KIRIKKALE (AA) - AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, "Bu yıl inşallah ihracatta yılların rekorunu kıracağız ve 157 milyarın üzerinde bir ihracatı gerçekleştireceğiz. Küresel ekonomiler krizden krize sürüklenirken, Türkiye bütün baskılara rağmen, bütün kaos, karanlık planlarına rağmen büyümeye, gelişmeye devam ediyor. İşsizlikle, enflasyonla mücadelemiz de hız kesmeden devam edecek." dedi.

Yıldırım, Başpınar Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Kırıkkale 6. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'un Çanakkale ruhunun yeniden dirilişi, binlerce yıl da geçse bağımsızlıktan, egemenlikten taviz verilemeyeceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

15 Temmuz'un Türkiye'nin teröre, karanlık siyaset odaklarına, ekonomik tehditlere boyun eğmeyeceği konusunda dünyaya verilmiş en önemli cevap olduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"15 yıl boyunca elimizdeki bütün imkanları milletimiz için seferber etik. Esnafımızı ihmal etmedik, kredilerle destekledik. Dünyada eşi benzeri olmayan seferberlikle özel sektörümüzü teşvik ederek sanayimizi güçlendirdik. Sadece son bir yılda 1,5 milyon vatandaşımıza iş, aş bulduk, istihdam sağladık. Milli gelirimizi 3 kat artırdık. İhracatımızı 4 kat artırdık. Bu yıl ise inşallah ihracatta yılların rekorunu kıracağız ve 157 milyarın üzerinde bir ihracatı gerçekleştireceğiz. Küresel ekonomiler krizden krize sürüklenirken, Türkiye bütün baskılara rağmen, bütün kaos, karanlık planlarına rağmen büyümeye, gelişmeye devam ediyor. İşsizlikle, enflasyonla mücadelemiz de hız kesmeden devam edecek. Tarladaki çiftçiyi, dükkandaki esnafı, okuldaki öğrenciyi, fabrikadaki işçiyi hep düşündük, onlar için çalıştık, çabaladık. Onlar kazandı, Türkiye kazandı. Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyarak bu günlere geldik."

Bunun için Türkiye'nin dünyada bir rekora imza atarak 2017'nin 3. çeyreğinde yüzde 11'in üzerinde büyüme sağladığını hatırlatan Yıldırım, "Tabii bunca güzel gelişmeyi biz tek başımıza mı sağladık? Elbette değil, milletle, sizle başardık, sizlerle başardık. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimizin başarılı çalışmaları ve milletinizin duası, desteğiyle bu günlere geldik." dedi.

Yıldırım, 15 senedir her seçimde kendilerine desteğini artırarak devam eden milletin önünde asla mahcup olmadıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu gibi şehitlerimizin hatırasına ihanet ederek 15 Temmuz'a 'kontrollü darbe' demedik. Yalandan belgelerle ülke ekonomisine sabotaj yapmadık. FETÖ'nün sözcülüğüne soyunmadık. Yabancı ülkelerde devam eden tiyatro gibi davalar üzerinden ülkemize operasyon yapanların piyonu olmadık. Medya kuruluşlarını yağlı urganlarla tehdit edenlerden olmadık. Biz, millet ne emrettiyse onu yaptık."

- "Geleceğin parlayan yıldızı Türkiye olacak"

Şimdi de bu anlayışa 2023, 2053 hedeflerine Türkiye'yi taşıyacaklarını dile getiren Yıldırım, ekonominin büyüyeceğini, demokrasinin daha da gelişeceğini, insanların refahının daha da artacağını vurguladı. Yıldırım, "Hiç kimsenin şüphesi olmasın, geleceğin parlayan yıldızı Türkiye olacak, bizim ülkemiz olacak." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin bütün şehirlerinde olduğu gibi Kırıkkale'yi de kalkındırmak için büyük hizmetler yaptıklarını anlatan Yıldırım, Kırıkkale'nin 2002'de bir milyon 300 bin dolar olan ihracatının bugün 20 milyon doların üzerine çıktığına dikkati çekti.

Başbakan Yıldırım, Kırıkkale'nin savunma sanayisinin kalbi, merkezi ve sembolü olduğunu belirterek, Türkiye'de ilk ve tek silah organize sanayi bölgesini 50 hektarlık alan üzerine kurduklarını, silah üretiminin merkezinin Kırıkkale olacağını söyledi.

Yıldırım, 8 bin kişiye istihdam sağlayacak İhtisas Organize Sanayi'siyle Kırıkkale'nin işin, aşın merkezi haline geleceğini dile getirerek, 3 bin 60 konutun 15 yıl içerisinde yapılarak hak sahiplerine teslim edildiğini bildirdi.

- "Öğrenci sayısı 40 bini aştı"

Kırıkkale'ye 787 yeni derslik yaptıklarını, Kırıkkale Üniversitesini 15 yılda büyüttüklerini, üniversiteye 5 yeni fakülte eklediklerini, 15 uygulama ve araştırma merkezi açtıklarını ifade eden Yıldırım, 10 bin öğrencisi olan Kırıkkale Üniversitesinin bugün öğrenci sayısının 40 bini aştığını kaydetti.

Yüksek öğrenim yurtlarının sayısını ve kapasitesini artırdıklarını, 2 bin 300 olan yatak kapasitesini 8 bine çıkardıklarını belirten Yıldırım, Kırıkkale'ye sporcu fabrikası, spor salonları ve gençlik merkezleri yaptıklarını söyledi.

Yıldırım, 300 yataklı Merkez Yüksek İhtisas Hastanesi'ne ilave edilen blok içerisindeki sağlık tesislerini şehre kazandırdıklarını anlatarak, yakın zamanda da Kırıkkale'ye yeni bir 112 sağlık istasyonu ve ağız diş sağlık merkezinin yapılacağını bildirdi.

Sağlıkta 15 yıldır dertlere derman olduklarını, olmaya da devam edeceklerini dile getiren Yıldırım, "2002'de Kırıkkale'de 132 uzman hekim vardı. Şimdi 302'ye çıktı. 34 diş hekimi vardı, şimdi 87'ye çıktı. Kırıkkale'de 7 acil istasyon varken tam iki katına çıktık, 14 acil istasyonumuz var. Sadece 8 ambulans vardı Kırıkkale'de. Şimdi ne kadar? Tam 40 ambulansımız var. İşte insana değer vermek bu. İşte sağlıkta hizmet bu. Kırıkkale gelişiyor, büyüyor, güçleniyor. 50 dönümlük Büyükşehir Parkımızı da yaptık, hizmete verdik. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

- "Taş üstüne taş koyarak bugünlere geldik"

Kırıkkale'de sadece 39 kilometre bölünmüş yol varken bunu 233 kilometreye çıkardıklarını anlatan Yıldırım, Ankara-Kırıkkale yolundaki Elmadağ rampalarında büyük sıkıntıların çekildiğini, kazaların olduğunu hatırlattı.

Bu yolu 3 gidiş, 3 geliş haline getirdiklerini belirten Yıldırım, bununla kalmayıp Ankara'dan Derice'ye kadar otoyol yaptıklarını söyledi.

Başbakan Yıldırım, Kırıkkale-Kırşehir, Bala-Kaman ve Kırşehir yollarını bölünmüş hale getirdiklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas hızlı trenini 2019'da açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece Ankara-Kırıkkale arası hızlı trenle yarım saat. Kırıkkale'de oturup Ankara'da işinize gideceksiniz. Okulunuz Kırıkkale'de, eviniz Ankara'da olacak. İşte hizmet bu. İşte vatandaşı sevmek bu. Ayrıca Kırıkkalemize, size yaraşır yeni bir hızlı tren garı yaparak hizmete sunacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Sadece Ankara'ya değil, hızlı trenle buradan Sivas'a ne kadar zamanda gideceksiniz biliyor musunuz? Kırıkkale'den Sivas'a 1 saat 20 dakikada gideceksiniz. Yozgat daha az, Yozgat'a da 45 dakika. Kırıkkale'den İstanbul'a giderseniz 4,5 saat. Konya'ya gitmek isterseniz 2 saat 10 dakikada gitmiş olacaksınız. Onun için ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Biz, laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyarak bu günlere geldik. Hizmet yaparak, vatandaşın gönlüne yol yaparak bugünlere geldik."

- "Sporcu tesisleri yaptık"

Kırıkkale'ye 5 baraj yaptıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği 375 tesisin içinde Keskin Büyükceceli Barajı'nın da olduğunu hatırlatan Yıldırım, "2003 yılından bu güne kadar tamamladığımız sulama tesisleriyle toplam 17 bin 500 dönüm araziyi suyla buluşturduk. Taşkın koruma tesisleriyle, taşkından, selden şehri kurtardık. Kırıkkale ili tabiat turizmi uygulama eylem planını hazırladık. Geleceğin şampiyonlarının, sporcularının yetişeceği sporcu tesislerini yaptık, hizmete aldık." diye konuştu.

Yıldırım, Balışeyh'in 2018'de doğalgazla buluşacağını belirterek, Kırıkkaleli çiftçilere tarımsal desteği her yıl artırarak devam ettirdiklerini kaydetti. 2016'da 55 milyon tarımsal destek verdiklerini, bu desteklerin artarak süreceğini dile getiren Yıldırım, AK Parti hükümetleri döneminde Kırıkkale'de 46 milyon hayvancılık olmak üzere toplam 470 milyon tarımsal destek verdiklerini söyledi.

Kırıkkale'de en az 500 baş kapasiteli damızlık koç ve teke üretim merkezleri kurulacağını, ağıl yapımına, alet edevat ve damızlık hayvan alımına yüzde 50 hibe desteği vereceklerini ifade eden Yıldırım, çitçiler için çalıştıklarını vurguladı.

Yıldırım, 2002'de Kırıkkale'nin sadece bir organize sanayisi varken bugün 349 hektarlık alanda 3 organize sanayisinin bulunduğunu belirterek, buralarda 2 binin üzerinde kişinin ekmeğini kazandığını, işini aşını sağladığını anlattı.

- "AK kadrolara büyük görev düşüyor"

Başbakan Yıldırım, 800 yeni konutun, Karşıyaka kavşağında demiryolu üzerine iki köprülü kavşağın yapımının sürdüğünü dile getirerek, üniversite bünyesinde yer alan teknopark, kongre ve kuluçka merkezlerinin yapım çalışmasının da hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

"Kırıkkaleyi kalkındırmak, geliştirmek bizim işimiz. Türkiye büyüyor, Kırıkkale büyüyor ama hedefimiz daha da büyük. Cumhuriyetin 100. yılına giderken daha müreffeh, daha güçlü bir Türkiye için çalışıyoruz." şeklinde konuşan Yıldırım, burada AK Parti kadrolarına büyük görev düştüğünü, parolanın "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" olduğunu vurguladı. Yıldırım, "Bütün renklerimizle, farklılıklarımızla, inançlarımızla bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." dedi.

Konuşmasında 2019 seçimlerine işaret eden Yıldırım, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada öncü bir ülke olmasında bu seçimlerin önemine vurgu yaptı. Partililerden daha çok çalışmalarını isteyen Yıldırım, kongrelerinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

- Kongreden notlar

Başbakan Yıldırım, kongrenin düzenlendiği salona gelişinde partilileri selamladı.

Yıldırım'ın konuşması öncesinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın, partililere yönelik videolu mesajı izlendi.

AK Parti Kırıkkale 6. Olağan İl Kongresi'ne, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile milletvekilleri ve partililer katıldı.

(Bitti)

(AA)

Geri Dön