HABER

AK Parti'yi işgal girişimi davası

- FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın işgal girişimine katıldığı iddia edilen 15 sanığın yargılandığı davanın 16. duruşması başladı

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın(FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, AK Parti İstanbul İlBaşkanlığı'nın işgal girişimine katıldığı iddia edilen 15 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Silivri Ceza infaz Kurumları karşısında yapılan binadaki duruşma salonunda, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya, 12 tutuklu sanık ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşma, tutuklu sanıkların avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının alınmasıyla devam ediyor.

-İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek", "cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ve "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Ayrıca bazı sanıklar hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", bir kısımı hakkında da "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak" suçundan 5 yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

(AA)

Geri Dön