HABER

Akademisyen Garip’in Türkiye dışına çıkma yasağı kaldırıldı

Akademisyen Garip’in Türkiye dışına çıkma yasağı kaldırıldı

Barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Alman sosyolog Sharo Garip’e yönelik yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı.

Yaklaşık iki yıldır Türkiye'den çıkamayan Garip'in Köln'e dönmesi bekleniyor.Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşı Meşale Tolu'nun dün adli kontrol şartıyla tahliye edilmesinin ardından bugün de bir başka Alman vatandaşının Türkiye dışına çıkış yasağı kaldırıldı. 51 yaşındaki Alman vatandaşı sosyolog Sharo Garip, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak "Barış İçin Akademisyenler” bildirisine imza atmış, bu nedenle önce üniversite ile ilişiği kesilmiş, ardından terör propagandası yapma suçlamasıyla hakkında dava açılmıştı.

Yurt dışına çıkış yasağının dün mahkemece kaldırılmasına rağmen Garip hakkındaki dava devam ediyor. Bir sonraki duruşmanın 26 Şubat 2018'de yapılacağı açıklandı. Garip'in yasağın kalkmasının ardından Almanya'da yaşadığı Köln kentine dönmesi bekleniyor.

Mahkeme kararının ardından Alman epd haber ajansına konuşan Garip, Türkiye'de şu an karmaşanın hakim olduğunu ve gelişmelerin önceden kestirilemediğini belirterek, "Bu nedenle mahkeme kararı da beni pek şaşırtmadı. Sonuçta bir suç işlemedim. Sadece ifade özgürlüğü hakkımı kullandım" diye konuştu.

Hänsel: Bahar havası için henüz erken

Alman makamları, iki yıldır süren yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için yoğun çaba sarfetmiş, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, dünkü duruşmayı izlemek için bizzat mahkemede hazır bulunmuştu.

Duruşmaya gözlemci olarak katılan Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkan Vekili Heike Hänsel Türkiye'de halen cezaevlerinde bulunan Alman vatandaşlarının "rehine olarak tutulduğu" görüşünü savunarak, yaşanan olumlu gelişmelere rağmen Almanya-Türkiye ilişkilerindeki soğuk havanın bahara dönüştüğünün henüz söylenemeyeceğini kaydetti. Alman politikacı, tahliyenin beraat anlamına gelmediğine dikkat çekerek, salıverilenler dahil Alman vatandaşları hakkındaki suçlamaların hiçbirinin düşürülmemiş olduğunu vurguladı.

dpa, epd ÇA/BK

© Deutsche Welle Türkçe

Geri Dön