Akar ve Esper'in görüşmesinin ardından ABD açıkladı! Tek tek yıkıyorlar!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki telefon görüşmesinin hemen ardından Suriye'de "SDG" ismini kullanan YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeydoğusunda bazı siperlerini yıktığını açıkladı.

Akar ve Esper'in görüşmesinin ardından ABD açıkladı! Tek tek yıkıyorlar!

CENTCOM'un Twitter hesabından yapılan açıklamada, "SDG, 22 Ağustos'ta ABD Savunma Bakanı ile Türkiye Milli Savunma Bakanı arasında Suriye'nin kuzeydoğusundaki güvenlik üzerine gerçekleşen telefon görüşmesinden sonraki 24 saat içinde askeri siperlerini yıktı. Bu da SDG'nin güvenlik mekanizmasının uygulanmasına olan bağlılığını gösteriyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, siperlerin yıkıldığı bölgenin neresi olduğu ve örgütün kaç siperini kaldırdığı konusunda bilgi verilmedi.

YPG/PKK'nın Türkiye sınırında çok sayıda sığınak ve tünel inşa ettiği biliniyor.

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Bakanı Esper ile dün telefonda görüşmüştü.

Bakan Akar Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölgeye ilişkin bilinen görüş ve beklentileri ifade ederek, söz konusu bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulması gerektiğini vurgulamıştı.

Akar ile Esper güvenli bölgenin oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılmasında mutabık kalmıştı.

Görüşmede, planlamanın sonraki aşamalarını ele almak amacıyla askeri heyetlerin en kısa zamanda Ankara'da tekrar bir araya gelmesi kararlaştırılmıştı. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Formalite icabı birkaç siperi yıkarlar. Verdikleri silahları neden teslim almıyorlar.Oyalama taktikleri
yikilsa ne olur iceri girip oralari temizlemedikten sonra 1000 kere insaa eder 1000 yikarlar topraklari ele gecirmis teroristler bizimkilerde canak tuttu turkiye topraklarindan pesmergeyi gecirip yardim ederek
gene amerikayla pazarlık yapılmış pkk konusunda
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler