HABER

Akaryakıt sektörü izlemede

Akaryakıt sektörü izlemede

Maliye Bakanlığı denetim birimlerinin TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu Raporunda adı geçen firmalarda başlattığı kaçakçılık incelemesi, vergi incelemesine dönüştürüldü.

TBMM Araştırma Komisyonunun hazırladığı raporda kaçakçılık yaptığı iddia edilen ya da konuyla ilişkilendirilen firmalar için, Maliye Bakanlığından inceleme talebinde bulunuldu.

Bakanlık birimleri de bu talep üzerine Hesap Uzmanları Kurulu, Teftiş Kurulu ve Gelir İdaresi Başkanlığı Gelirler Kontrolörlerini araştırma için görevlendirdi.

Daha sonra da, TBMM Araştırma Komisyonu Raporunda adı geçen yaklaşık 70 firma, 3 denetim birimi arasında paylaştırıldı ve Şubat ayında incelemeler başlatıldı.

MAL HAREKETLERİNE ULAŞILAMADI Ancak denetim sırasında mal hareketlerinin takibi sorunu ile karşılaşıldı. Gümrüklerin, mal hareketleri konusunda istenen bilgiyi verememesi üzerine Maliye Bakanlığı denetim birimleri, kaçakçılık araştırmasını, yoğunlaştırılmış sektörel vergi incelemesine dönüştürdü.

Bu arada Maliye Bakanlığı yetkilileri, TBMM Araştırma Komisyonu Raporunda adı geçen firmaların akaryakıt kaçakçılığı yönünden incelenmesi için, Gümrüklerin mal hareketlerini kendilerine bildirmesini bekleyeceklerini de ifade etti.

Yetkililer, "Vergi incelemeleri tamamlandığında, raporları hemen yazmayıp, 1 yıl kadar bir süre Gümrüklerden mal hareketi bilgilerini bekleyeceğiz. Bu süreçte bilgiler gelirse, kaçakçılık incelemesine dönüş yapacağız" dediler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön