Akaryakıt sektöründe büyük denetim

Ankara (AA)- Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde çeşitli kurumlara mensup yaklaşık 750 denetim elemanı, bugün akaryakıt sektöründe geniş çaplı bir denetim başlattı.

TBMM'nin akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili raporunun ardından mücadelede koordinasyonun sağlanması amacıyla Maliye Bakanlığı bünyesinde "Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonu" oluşturuldu. Komisyonun çalışmaları çerçevesinde Bakanlık koordinasyonunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Gümrük Müsteşarlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının işbirliğiyle bu sabah 23 ilde eşzamanlı olarak "fiili envanter çalışması" başlatıldı.

Akaryakıt depolama lisansına sahip, aralarında Petrol Ofisi, Opet, Total, Shell, BP, Petline, Akpet'in de bulunduğu çok sayıda akaryakıt dağıtım şirketinin depolarında gerçekleştirilen fiili envanter çalışmasında, ürün sayımı yapılıyor, analiz için numune alınıyor. Ayrıca depolarda ayrı bölme olup olmadığına ve depolar arasında kaçak akaryakıt bulunup bulunmadığına bakılıyor.