HABER

Akaryakıttaki ÖTV zammını Danıştay’a taşıdı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Hükümet tarafından akaryakıt ürünlerine yapılan ÖTV zammının iptali için dava açtıklarını bildirdi.

ANKARA (ANKA) - Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Hükümet tarafından akaryakıt ürünlerine yapılan ÖTV zammının iptali için dava açtıklarını bildirdi.

Kaya yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu tarafından 2009 yılının son gününde özel tüketim vergilerine benzinde 20 kuruş, dizel yakıtta 15 kuruş ve LPG’de 18 kuruşluk zam yapıldığını ve özel tüketim vergisinin üzerinden alınan KDV ile birlikte benzinin litre fiyatı da 24 kuruş zamlanarak 3,65 TL olduğunu hatırlattı.

“Yapılan vergi zammı ile benzin fiyatlarında tarihin en yüksek fiyatının görüldüğünü” kaydeden Kaya, “Tüketiciler Birliği, tüketicinin mecburiyetini kötüye kullanarak yapılan Özel Tüketim Vergisi zammının iptali için Danıştay’da yürütmeyi durdurma talepli yargısal müracaatını gerçekleştirmiştir” dedi.

Kaya, akaryakıt ürünlerine yapılan zammın yük ve yolcu taşımacılığını etkilediğini ve bu nedenle de ulaşımın pahalı hale geldiğini, gıda, tarım ürünleri ve dayanıklı tüketim mallarının de fiyatlarının arttığını ifade ederek şöyle dedi:

-“ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ VE KDV, AHLAKSIZ VERGİ OLARAK TANIMLANMAKTA”-

“İktidarın kazanandan alamadığı vergi gelirlerini, tüketicinin harcaması üzerinden aldığını” ileri süren Kaya, “Tüketim üzerinden alınan vergilerle gelir dağılımı gittikçe bozulmakta; sosyal devlet ilkesi ve herkesin mali gücüne göre vergi ödeme kuralı ihlal edilmektedir. Akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi ve KDV tüketim aşamasında herkes tarafından ve farkına varmadan eşit şekilde ödendiği için vergi literatüründe ‘ahlaksız vergi’ olarak tanımlanmaktadır. Temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan tüketicinin kamu bütçesindeki açıkları kapatması beklenemez. Siyasi iktidar, tüketicinin fedakar ve vefakar davranışları üzerine politika üretmekten vazgeçerek gerçek vergi mükellefleri üzerine çalışmasını yoğunlaştırmalıdır. Tüketicilerin haksız uygulamalara en ağır cevabı verebileceği gerçeği unutulmamalıdır.” (ANKA)

Geri Dön