HABER

Akay'dan hükümete uyarı

NEVŞEHİR (İHA) - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, kamu görevlilerinin 2003 yılı maaş artışının en az yüzde 50 oranında olması gerektiğini belirterek, hükümeti geçmiş dönemdeki hükümetlerin akıbetine uğramaması konusunda uyardı.

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Binası'nda basın toplantısı düzenleyen BASK Genel Başkanı Resul Akay, yarın gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda 2003 yılına ilişkin kamu görevlilerine yönelik zammın da ele alınmasını beklediklerini ifade etti. Hükümetten jest beklediklerini söyleyen Akay, "Hükümet'in 2003 yılı ile ilgili maaş artışlarını ele alırken kamu görevlilerinin içinde bulunduğu durumu ve kamu görevlilerinin önemini fark ederek bir artış yapmasını bekliyoruz. Bu artışın geçmiş hükümet döneminde kamu çalışanlarının gasp edilen enflasyon farklarının karşılığını da karşılayacak düzeyde en az yüzde 50 civarında hükümetin bir jesti olarak yapılmasını bekliyoruz" dedi.

Hükümetlerin memur maaş zamları öncesinde istenilen rakamlara "Kaynak yok" şeklinde cevap vermesini de inandırıcı bulmadıklarını kaydeden Akay, "Hükümetin 'Kaynak yok' şeklindeki açıklamaları inandırıcı olmayacaktır. Hükümetin önümüzdeki yıl içerisinde, 70 katrilyon faizcilere, tefecilere ve rantiyecilere para bulacağını biliyoruz. Oralara para bulanların kamu çalışanlarının aylıkları söz konusu olduğunda bulamaması gerçekçi değil. Hükümet şunu iyi bilmeli ki yeni giyilen bir elbisenin düğmesini yanlış iliklerseniz, bütün düğmeleri yanlış iliklersiniz. Bunun için de işe ilk önce kamu görevlilerinin sorunlarını çözerek başlamaları gerekir" diye konuştu.

"MEMURLAR KORKARIM KAPI ÖNÜNE KONULACAK" Son günlerde gündeme gelen kamuda personel azaltılacağı yolundaki haberleri de değerlendiren Resul Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hükümet kamu çalışanları ile ilgili çok yoğun kararlar alma arifesinde. Kamuda personel fazlalığı olduğu ve bunun azaltılacağı söyleniyor. Kamuda bazı memurların işçi yapılacağı yolunda bazı açıklamalar var. Elbette ki kamusal alanda memur niteliğini tam olarak taşımayan bazı kamu çalışanlarının olduğunu kabul ediyoruz. Bunların kim olduğu hükümet ile konuşulabilir. Bu projeye kamu çalışanları sendikalarının ortak bir tavır koymaları gerekir. Şu anda gerilemekte olan özel sektörde tamamen yok olmaya yüz tutmuş, kamusal alanda da özelleştirmeler nedeniyle dibe doğru giden işçi sendikalarına yeni bir kaynak transferidir, yeni bir üye transferidir."
Memur da olsa işçi de olsa kamusal alanda çalışan bir görevlinin memur sendikası bünyesinde de kalabileceğini belirten Akay, "Burada esnek çalışma adı altında bir çalışma düzeni getirilmekte. Önce memurlar işçileştirilecek, daha sonrada korkarım ki kapıya konulacak. Bu hükümetin sonunun da diğer hükümetlerin akıbeti gibi olmaması için toplumun sesine kulak vermelerini, sivil toplum örgütlerinin seslerine kulak vermelerini, görüşlerini alarak, tartışarak kamuoyuna mal edilerek bunlar yapılmalı"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön