HABER

Akdağ: Çocuklara kurban kesimlerini izlettirmeyin

Ankara - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kurban kesimlerinin küçük çocukların yanında yapılmaması, çocuklara hayvanların kesim anının izlettirilmemesi gerektiğini belirterek, çocukların bu ve benzeri görüntüleri izlemesi durumunda ruh sağlıklarının olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulundu.

Akdağ, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla çok sayıda hayvanın kesileceğini anımsatarak, kurban kesimlerinin çirkin görüntülere sahne olmaması, halk sağlığını tehdit edecek yerlerde kesimlerin yapılmaması gerektiğine dikkati çekti.

Önceki yıllarda rastlanan sokaklardaki çirkin görüntülere artık rastlanmadığını belirten Akdağ, "Dikkatli olmak lazım, çirkin görüntülerin oluşmaması gerekiyor. Çünkü, işin kendisinde bir temizlik ve nezaket var. Kurban kültürünün kendisinde olan o temizliği ve nezaketi muhafaza etmek lazım" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile belediyelerin, bu konuda gerekli kuralları ve kesim yerlerini kamuoyuna duyurduğunu hatırlatan Akdağ, "Yani hiç kimse bir kuralsızlık falan olduğunu düşünmesin. İnsan sağlığını tehlikeye sokacak biçimde hayvan kesimi Türkiye'de aslında mümkün değil. Bu iş kurallara bağlanmıştır ama kurallara uymayanlar her zaman olabiliyor" dedi.

"Kurban Bayramı kültürünün ve kurban kesiminin çok hayırlı olduğunu" ifade eden Akdağ, kurban bayramının sosyal yardımlaşma ve toplum içinde dayanışmayı artırdığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön