HABER

Akdağ, kapatılma kararını değerlendirdi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılmasıyla ilgili verdiği karar konusunda hukuki sürecin olayı bu noktaya getirdiğini söyledi.

Bakan Akdağ, "Prensipte parti kapatılmasını çok doğru bulmuyoruz. Ama sonuçta Anayasa Mahkemesi kararını verdi. Bekleyip süreci göreceğiz" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ticaret ve Sanayi Odası Vergi ödül törenine katılmak üzere bugün saat 11.50'de Ankara'dan Erzurum'a geldi. Beraberinde Ak Parti Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık ile Vali Sebahattin Öztürk'ü makamında ziyaret eden Bakan Akdağ, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararını yorumlayan Bakan Akdağ, hukuki sürecin olayı bu noktaya taşıdığını dile getirdi. Ak Parti olarak prensipte parti kapatılmasına karşı olduklarının kamuoyu tarafından bilindiğini söyleyen Bakan Akdağ, "Sonuç itibariyle Anayasa Mahkemesi kararını verdi. Bekleyip süreci hep birlikte göreceğiz" dedi.

HAMİLELERİ UYARDI

H1N1 virüsüne karşı başlatılan aşılama çalışmalarıyla ilgili bir soruya cevap veren Bakan Akdağ, vatandaşların aşıya olan ilgisinin arttığını bildirdi. Pandemik grip konusunda özellikle hamile kadınların dikkatli olmasını tavsiye eden Bakan Akdağ, son bir ay içinde 20 hamile kadının H1N1 virüsünden dolayı hayatını kaybettiğini bildirdi. Hamilelerde diğer insanlara göre ölüm riskinin 6 kat fazla olduğuna dikkat çeken Bakan Akdağ, "Hamilelerimiz mutlaka aşı vurulmalıdır. Onlar için özel bir aşı da getirttik. Bu konuda ihmal göstermemelerini bekliyoruz. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde ebelerimiz hamile kadınlarımızı evlerinde ziyaret ederek aşılanmaları konusunda uyarılarda bulunacaklar. Türkiye'de anne ölümlerini engellemek için çok ciddi çaba sarf ediyoruz. 1998 yılında her 100 bin anneden 70'i hayatını kaybediyordu. Bu yıl için bizim öngörümüz her 100 bin anneden 17'sinin hayatını yitirmesiydi. Böylesine önemli bir iyileşme sağladık. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da örnek ülke olarak gösterildik. O nedenle hamilelerin daha hassas olmalarını bekliyoruz" dedi.

Bakan Akdağ ayrıca katkı payı konusunda hastanelerde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek için bu uygulamayı başlattıklarını ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön