HABER

Akdeniz'de deprem (AFAD-Kandilli depremler)

Son dakika haberine göre Akdeniz'de saat 15.44'te 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Antalya'nın Gazipaşa ilçesinin 38 km açığında meydana gelen deprem, kent merkezi ve çevre illerde de hissedildi. Öte yandan depreme ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan açıklama geldi.

Akdeniz'de Antalya'nın Gazipaşa ilçesinin 38 km açığında 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 77 km altında meydana gelen deprem başta Antalya olmak üzere ve çevre illerde de hissedildi.

Kandili Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı.

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Hasar tespit ekipleri incelemelerine başladı. Şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadık" açıklamasını yaptı.

ANTALYA VALİSİ YAZICI: OLUMSUZ BİR DURUM YOKTUR

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Gelen ilk bilgilere göre olumsuz bir durum yoktur. İsteyenler evlerinin önüne çıkabilirler" açıklamasında bulundu.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Gazipaşa ilçesi açıklarında meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır" denildi.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: EKİPLER TEYAKKUZDA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, Antalya açıklarında meydana gelen depremde can ve mal kaybı konusunda hiçbir ihbar gelmediğini söyledi. Böcek paylaşımında, “Tüm ekiplerin teyakkuzda olduğu bilgisiyle hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

5fcb849cc9de3d0c7429e06c

UZMANLAR DEPREMİ DEĞERLENDİRDİ

Depreme ilişkin Haber Global canlı yayınında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şerif Barış, "Sisam depreminin artçıları bir sene sürecek dedim ben. Bu Akdeniz'deki deprem bambaşka bir tektonik kuşakta. İzmir'le hiç alakası yok. Bu bambaşka bir fay zonu. Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki, Siirt'teki deprem İzmir'i tetikler, İzmir'deki deprem Antalya'yı tetikler. Sismolojide böyle bir mekanizma henüz bilimsel olarak ispatlanmadı. 5.2'lik deprem normalde Türkiye'de her yıl 7-8 tane olur" dedi.

'SİSMİK OLARAK ÇOK AKTİF BİR BÖLGE'

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise, "Burası farklı bir fay sistemine bağlı olarak depremlerin olduğu bir bölge. Afrika Levhası ile Anadolu Levhası arasındaki dalma batma zonu çevresindeki bir takım faylar. Anadolu'nun diğer depremlerine göre derinliğinin daha fazla olması bu yüzden. Çünkü burası bir levha sınırı. Deniz içinde olmuş olması hasar yapıcı özelliğini azaltmakta. Depremin büyüklüğü de zaten çok fazla değil. Küçük bir deprem. Fethiye-Burdur fayının devamı Akdeniz'in içine doğru, hendek dediğimiz çarpışma hattında fay sistemlerine bağlı olarak oluşuyor bu depremler. Bu tür depremler doğal depremler. Tarihsel dönemlerde Kıbrıs'ta 8 civarında depremler olduğunu görüyoruz. Sismik olarak çok aktif bir bölge. Burası tehlikenin çok düşük olduğu bir bölge değil." diye konuştu.

'YIKICI BİR ÖZELLİĞİ YOK'

Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, "Deprem Antalya'nın Gazipaşa ilçesi açıklarında bulunan Kıbrıs yayı üzerinde meydana geldi. Yıkıcı bir özelliği yok. İleride risk yaratıp yaratmayacağı daha sonra yorumlanabilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön