HABER

Akgündüz artık milletvekili değil

ANKARA (İHA) - TBMM Genel Kurulu, TBMM'nin AK Partili Başkanvekili İsmail Alptekin başkanlığında açıldı.

Çalışmalara gündem dışı konuşmalarla başlandı. İlk konuşmayı Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün yaptı. Akgün, Mevlana'nın 729. ölüm yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmasında, Mevlana'nın doğumu, hayatı ve tasavvuf düşüncesi üzerinde durdu. Mevlana'nın bir dönem Karaman ilinde de bulunduğunu kaydeden Akgün, Karaman'da Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi kurulması için yasa teklifi verdiğini de belirterek, bu üniversitede hem Mevlana, hem de Türk dili açısından akademik çalışmaların yapılabileceğini söyledi.

Ardından Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabulünün 54. yılı dolayısıyla CHP İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu söz aldı. Bugünün dünyada 'İnsan Hakları Günü' olarak kutlandığını kaydeden Hacaloğlu, Türkiye'deki insan hakları ihlalleri konusunda hükümetin 'bu ayıbı' silmesini istedi.
Avrupa Birliği'ne (AB) de seslenen Hacaloğlu, AB'nin Türkiye'nin adaylığını kabul etmesi gerektiğini belirterek, bir medeniyetler çatışmasına fırsat verilmemesini istedi.
Daha sonra kürsüye adı TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığına geçen AK Parti Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış geldi. "İnsan hakları çifte standardı kabul etmez" diyen Elkatmış, İslamiyet'in özünde insan hakkı bulunduğuna işaret etti. Elkatmış, Türkiye'nin insan hakları konusunda tarihinde oludğu gibi yine örnek bir konuma gelmesi gerekliliğini vurguladı.

Elkatmış, Meclis olarak işkencenin üzerine gidileceğini belirterek, işkencenin sadece maddi olmadığını, manevi işkencenin de bulunduğunu ifade etti. Elkatmış, yeni dönemde Meclis olarak insan hakları ihlalleri üzerine daha çok gidileceğini ve bu konuda sivli toplum örgütleriyle birlikte çalışılacağını da belirtti.

FADIL AKGÜNDÜZ'ÜN MİLLETVEKİLLİĞİ SONA ERDİ Gündemdeki diğer işlerin ardından Yüksek Seçim Kurulu'nun Siirt'teki seçimlerin iptaline ilişkin yazısı okundu. Bu yazının ardından açıklama yapan TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, "Yüksek Seçim Kurulu'nun bu kararı gereğince seçim tutanakları iptal edilen Sayın Ekrem Bilek, Sayın Merven Gül ve Sayın Mehmet Fadıl Akgündüz'ün milletvekillikleri sona ermiş bulunmaktadır. Gerekli işlemler başkanlıkça yerine getirilecektir" ifadelerine yer verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler