'Akıllı tuvaletler' saldırıya açık

Bir akıllı telefon uygulaması ile uzaktan kontrol edilebilen tuvaletlerin, uygulamaya sahip herkes tarafından kontrol edilebileceği ifade ediliyor.

'Akıllı tuvaletler' saldırıya açık

Japon firması Lixil tarafındn üretilen ve Android işletim sistemine sahip telefonlara kurulan 'My Satis' isimli bir uygulama ile kontrol edilebilen 'lüks tuvaletler' otomatik sifon, koku spreyi ve müzik çalma özelliklerine sahip.

Araştırmacıların aktardığına göre, bluetooth ağı üzerinden tuvalete bağlanan her telefon, 'akıllı tuvalet'in özelliklerini aktif hale getirebilir.

Oluşturulan güvenlik kodunun (dört sıfır, 0000) her tuvalette aynı olmasının, tuvaletleri 'saldırıya açık' hale getirdiği belirtiliyor.

Trustwave's Spiderlabs isimli güvenlik şirketinin raporunda "Telefonuna 'My Satis' isimli uygulamayı indiren bir kişi kullanmadığı bir tuvalete kolaylıkla bağlanarak, su seviyesini yükseltebilir, sifonu sürekli çekebilir." denildi.

Bu durumun, tuvaletin sahibi için beklenmedik 'su faturalarına' neden olabileceği belirtiliyor.

Rapora göre ayrıca, "Saldırganlar beklenmedik şekilde tuvalet kapağını veya koku spreyini açıp kapayarak, tuvaletin kullanıcısını rahatsız edebilirler."

Güvenlik uzmanı Graham Cluley BBC'ye yaptığı açıklamada "Tuvaletlerdeki bu açık, masum görünüyor olabilir. Ama ev halkı için uygulama geliştiren şirketlerin, bilgisayar üreticileri kadar güvenlik risklerini akıllarında tutmaları gerekiyor." dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler