Akıllı tuvaletlerde güvenlik sıkıntısı

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen akıllı tuvaletlere çok kolay bir şekilde ulaşılıyor olması güvenlik zaafiyetine neden oluyor.

Akıllı tuvaletlerde güvenlik sıkıntısı

Yıllardır kullandığımız cihazlar yavaş yavaş “akıllı” olarak tekrar önümüze sunulmaya başlandı. İlk olarak akıllı telefonlar ile başlayan bu durum, akıllı televizyonlar, akıllı buzdolapları ve akıllı saatler gibi birçok alanda karşımıza çıkıyor.

Bu akıllı cihazların kimi gerçekten çok işe yarar özellikler sunarken, bazıları ise gereksiz gibi görünebiliyor. Japonya’da geçen yıl satışa çıkarılan akıllı tuvalet de çoğu kişi için gereksiz gibi görünse de ilgi gösterenler de yok değil.

Telefona yüklenen bir uygulama sayesinde kullanılabilen bu tuvaletlerde uygulama aracılığıyla sifonu çektiğimizdeki suyun basınçlı olup olmayacağını ve miktarını ayarlamamız mümkün oluyor. Oldukça işe yarayan (!) bir uygulamaya sahip olan bu tuvalet sayesinde sifonu çekme derdinden de kurtulabiliyorsunuz. Esas sorun ise bu uygulamanın yeterince güvenli şekilde hazırlanmamış olması.

Bluetooth üzerinden erişilebilen tuvaletin uygulamasına sahip yakındaki biri siz istemeden de sifonu çekebiliyor. Hal böyle olunca tuvaletteyken ilginç şakalara maruz kalabiliyorsunuz. Akıllı tuvalet üreten Japon firmanın yakın zamanda mobil uygulamasını güncelleyerek bu açığı kapatacağı düşünülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
bilim günahtır
siktir git arabistanda yaşa o zaman
birde akıllı insanlar üretilseydide ahmaklar yüzde ellinin altına düşseydi.
Senin gibi dalkavuklar olduğu müddetçe, %50,%100 olacaktır Allah'ın izni ile...
kemal3436 Allah'ın adını o yezit ağzınıza almayın münafıklar.
Üretilerde senin haberin yok,kuş
adından utan kemal34!!!
Diğer Haberler