HABER

Akın Birdal davasında Türkiye haksız bulundu

ANKARA(ANKA) - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'ın İHD Genel Başkanı iken yaptığı konuşmada "Kürt sorunu yalnız ezilen Kürt halkının sorunu olmaktan çıkmıştır" dediği gerekçesiyle hapis cezası ile cezalandırılmasını ihlal olarak değerlendirdi ve Türkiye'yi 5 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

AİHM, Akın Birdal'ın İHD Genel Başkanı iken, 1 Eylül 1995'te Dünya Barış Günü'nde yaptığı konuşma nedeniyle hapis cezasına çarptırılmasını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ifade özgürlüğü ve adil yargılanma haklarına ilişkin maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti. Türkiye'nin 5 bin euro manevi tazminat ödemesine karar veren AİHM'in kararına, Birdal'ın yargılandığı DGM'de askeri üye olmasını da gerekçeler arasında saydı.

Akın Birdal'ın, konuşmasında kullandığı "Kürt sorunu yalnız ezilen Kürt halkının sorunu olmaktan çıkmıştır. Kürt sorununun çözümsüzlüğünün bir başka nedeni de ekonomik yaşamda olanlardır" ifadelerinin "Sınıf, ırk ve bölge farklıklığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" gerekçesiyle mahkum olmuştu. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön