HABER

Akıncı-Çavuşoğlu ortak basın toplantısı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (2) - "Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs Türkü'nü bir azınlık olarak görmeye devam ediyor, eşit bir ortak olarak görmek istemiyor ve hiçbir şeyi Kıbrıs Türkü ile paylaşmak istemiyor. Çözümsüzlüğün sebebi budur" - "Önümüzdeki süreçte neler yapacağımız konusunda tablo biraz daha netleşecektir. Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı olarak yapıcı tutumumuzu sürdüreceğiz" - "Rum tarafının Ada'nın tek sahibi gibi davranmaktan vazgeçmesi gerekiyor"

LEFKOŞA/ Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün nedeninin Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türkü'nü eşit bir ortak olarak görmek istememesi olduğunu vurgulayarak, "Önümüzdeki süreçte neler yapacağımız konusunda tablo biraz daha netleşecektir. Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı olarak yapıcı tutumumuzu sürdüreceğiz." dedi.

Çavuşoğlu, 24 Haziran seçimlerinden sonra bir kez daha Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini yaptığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'de hükümetin kurulmasından sonra Dışişleri Bakanı olarak ilk ziyareti KKTC'ye yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Temmuz'da, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın da Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümü olan 20 Temmuz'da KKTC'ye yaptığı ziyaretleri hatırlattı. Çavuşoğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın da gelecek günlerde KKTC'yi ziyaret edeceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs temasları kapsamında yaptığı görüşmelerde Türkiye ile KKTC arasındaki bağları nasıl güçlendirileceği ve bundan sonraki süreçte iş birliğinin nasıl geliştirileceğini değerlendirme fırsatı bulduklarını kaydetti.

Ziyaretinin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute'un ziyaretinin hemen ardından geldiğinin altını çizen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın da Lute'un ziyaretine ilişkin bilgi verdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Gueterres'in Kıbrıs'taki taraflar ve garantör ülkelerin ne düşündüğünü ve gelecek planlarını görmek istediğini dile getirerek, kendisinin Grand Montana'da tabloyu net bir biçimde gördüğüne dikkati çekti.

"Biz, 11 Şubat 2014 açıklaması çerçevesinde Sayın Gueterres'in önerisini kabul ederek müzakereleri sürdürdük." diyen Çavuşoğlu, Crans-Montana'da bu müzakerelerin sonuçsuz kaldığını ifade etti.

Çavuşoğlu, "Bunun sebebi bellidir, çok nettir. Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs Türkü'nü bir azınlık olarak görmeye devam ediyor, eşit bir ortak olarak görmek istemiyor ve hiçbir şeyi Kıbrıs Türkü ile paylaşmak istemiyor. Çözümsüzlüğün sebebi budur." değerlendirmesinde bulunarak, şunları kaydetti:

"Biz, Türkiye olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk halkı olarak başından beri hep müzakere ve adil çözümden yana olduk. 2004 Annan Planı'nda da Crans Montana'da da bu tavrımızı herkes gördü. Sonuç itibarıyla çözümsüzlüğün dışında Kıbrıs Türk halkına adil davranıldı mı? Hayır davranılmadı. Bugün maalesef kısıtlamalar, ambargolar ve izolasyon devam ediyor."

"Rum tarafının Ada'nın tek sahibi gibi davranmaktan vazgeçmesi gerekiyor." diyen Çavuşoğlu, özellikle hidrokarbon sondajları ve araştırmaları konusunda da bu tavrının net bir şekilde görüldüğünü aktardı.

Çavuşoğlu, "Bunda sonraki süreçte hidrokarbon araştırmaları konusunda bizim tavrımızın da farklı olacağını bütün dünya kamuoyu ile paylaştık. Kıbrıs Türk halkının, buradaki hakkını kimseye yedirmeyiz." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Ada'da iki halkın, özellikle de bizim açımızdan Kıbrıs Türk halkının huzur içinde yaşamasını sağlamamız lazım." diyerek, Türkiye olarak bencil ya da tek taraflı düşünmediklerini, adaya barış ve huzurun gelmesi için yapıcı tutumunu sürdürdüğüne vurgu yaptı.

Türkiye'nin Kıbrıs meselesine diyalog ve diplomasiye dayalı müzakere edilmiş adil ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiği inancını muhafaza ettiğini anlatan Çavuşoğlu, "Adadaki her iki tarafın da eşit olduğu gerçeği asla değişmez ve değişmeyecektir." dedi.

Lute'nin ilerleyen dönemde Türkiye'ye de diğer garantör ülkelere de ziyaretler gerçekleştireceğini söyleyen Çavuşoğlu, garantör ülkeler ve BM ile ilerleyen dönemde neler yapılacağı ve hangi adımların atılacağına ilişkin görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte neler yapacağımız konusunda tablo biraz daha netleşecektir. Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı olarak yapıcı tutumumuzu sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

(Bitti)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön