AKP camcı dükkanına girmiş fil gibi

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın açtığı kapatma davasının ardından AKP'nin, siyasi partilerin kapatılması konusunda anayasada değişiklik yapma planını "AKP camcı dükkanına girmiş fil gibi her şeyi kırıp döküyor" sözleriyle değerlendirdi.

AKP, hakkında açılan kapatma davasına karşı izleyeceği stratejiyi belirlemeye çalışırken, formüller arasında "siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili anayasa değişikliği"nin de gündeme alınması, CHP'nin tepkisine yol açtı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, yargı süreci başladıktan sonra süreci etkileyecek yasal düzenleme yapmanın hukuk devleti ile bağdaşmayacağını belirtti. Özyürek, "Kuvvetler ayrılığı var, buna göre yasama meclisin, yürütme hükümetin yargı yetkisi de mahkemelerindir. Benim yasa yapma yetkim var, suçlandığım kuralları değiştireyim, yargı çalışamaz hale gelsin demek demokrasi ile hukuk devleti ile bağdaşmaz. Bu antidemokratik ve ilkel bir anlayışın sonucudur. AKP daha önce çeşitli vesilelerle bunu yaptı, mahkemelerden dönen kanunları yeniden çıkardı. Şimdi anayasada da aynı şeyi yapmak istiyor. Bu hukuk devletinin ihlalidir."diye konuştu.

2001 yılında parti kapatmanın zorlaştırıldığını, buna rağmen AKP'nin "güç bende" diyerek anayasayı zorladığını, laikliği ortadan kaldırmaya çalıştığını kaydeden Özyürek, "herkesin görevi anayasaya uymak ancak AKP anayasayı kendine uydurmaya çalışıyor, bu çok vahim ve yanlış bir tavır" dedi. Herkesin sakin bir şekilde savcı ve Anayasa Mahkemesi'nin görevini yapmasını beklemesi gerektiğini de belirten Özyürek, "AKP tehdit ve şantaj yerine hukuki savunmasını versin. Aksi Türkiye'ye zarar verir. Hukuk içinde cevabınızı verin, bu telaş niye, AKP camcı dükkanına girmiş fil gibi her şeyi kırıp döküyor" dedi.