"AKP, DTP'nin kalelerine saldırı kararı aldı"

"AKP, DTP'nin kalelerine saldırı kararı aldı"

PARİS (ANKA) – AKP'nin yerel seçimlerde Güneydoğu'daki büyük kentlerde galip gelmek için yaptığı yoğun çalışmalar Batı basınının da dikkatini çekti.

Le Monde gazetesi, "Irak ile sınırı oluşturan dağlarda silahlar üç haftadan beri sustu. Kentlerde ise, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Kürt bölgelerinin kontrolü için başlattığı başka bir muharebe var. Yerel seçimlere bir yıl kala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın muhafazakar partisi, Kürt partisi DTP'nin kalelerine saldırı kararını aldı" dedi.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, AKP'nin yerel seçimlerde "Kürt oylarını" çekmek için Güney Doğu'da yaptığı yoğun çalışmalara dikkat çektiği haberinde "Irak ile sınırı oluşturan dağlarda silahlar üç haftadan beri sustu. Kentlerde ise, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Kürt bölgelerinin kontrolü için başlattığı başka bir muharebe var. Yerel seçimlere bir yıl kala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın muhafazakar partisi, Kürt partisi DTP'nin kalelerine saldırı kararını aldı" yorumunu yaptı.

AKP'nin seçimde elde etmeyi amaçladığı kentlerin başında Diyarbakır'ın bulunduğunu kaydeden gazete, kentte "İslami hükümet dışı kuruluşlarının ve AKP temsilcilerinin" yoğun bir faaliyet içinde olduklarını kaydetti. Halka kömür, yağ, şeker ve okul kitaplarının dağıtıldığını örneklerini vererek anlatan gazete, AKP'nin son seçimlerde Güneydoğu'da rekor düzeyde oy aldığını belirterek "Bölgenin, (AKP) politikasını benimsemesini sağlayarak Kürt sorunu çözmeyi ve PKK'ya verilen desteğini kesmeyi umuyor" diye yazdı.

Fransız gazetesi, AKP Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahim Hattaoğlu'nun "Diyarbakır, 2003 yılından bu yana hükümetten en çok para alan kent. Halka iyi hizmet ediyoruz" sözlerini de aktarırken Diyarbakır belediyesini kazanmak isteyenlerin, zaferin ekonomik ve sosyal reformlara bağlı olduğunu bildiklerini de kaydetti.

-"YEŞİL SERMAYE MİSYONERLERİ"

Diyarbakır'da işsizlik oranının yüzde 35'i aştığını yazan gazete, buna karşın patronların bölgeye ilgi göstermeye başladığını, özellikle "Fethullahçı hareketı"ne yakın örgütlerin bölge ile ilgilendiğini belirtti. DİGİAD Başkanı Aziz Nart'ın, "Buraya tüm Türkiye'den 3 binden fazla girişimciyi getirttik. Bu ilk adım" açıklamasına da yer veren gazete, fabrikaları kurma çalışmalarının yapıldığını kaydederken ‘Yeşil sermaye'nin bu misyonerleri aynı zamanda en yoksul mahallelerde kapı kapı dolaşıyor" diye yazdı.

Le Monde, Bağlar semtinde işadamlarının "Noel Baba" rolünü üstlenerek "Yüzlerce aileye tonlarca et, televizyonlar ve çamaşır makinelarını dağıttıklarını" öne sürdü. Gazete, haberine son verirken de "Diyarbakır'daki camiler de, cuma namazı için hiçbir zaman o kadar dolu olmamıştı" ifadesini de kullandı.