AKP temkinli, CHP tepkili

AKP temkinli, CHP tepkili

ANKARA (ANKA) Genelkurmay Başkanlığı'nın, siyasilerin yaptığı bazı eleştrilere verdiği sert karşılığa AKP temkinli, CHP ise tepkili yaklaştı. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, "Siyaset kurumu hassas davranmalı" derken, CHP Mersin Milletvekili İsa Kök ise, "Maksadını aşmış bir açıklama" olarak değerlendirdi.

TBMM Genel Kurulu'nun sabah saatlerine kadar çalışması nedeniyle, bugün toplanması gereken komisyonlar öngörülen saatinde toplanamadı. TBMM Adalet Komisyonu Ahmet İyimaya başkanlığında, "Türk Ticaret Kanunu'nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanun Tasarısını" görüşmek üzere toplandı. Toplantıya milletvekillerinin katılmaması üzerine komisyon yeterli çoğunluğu sağlayamadığı için, çalışmalarını yarına erteledi. Komisyon toplantısına CHP'li iki üyenin dışında katılım olmadı.

Adalet komisyonu Başkanı İyimaya'ya, çıkışta gazetecilerin, Genelkurmay Başkanlığının kara harekatına yönelik muhalefet partilerinin eleştirilerine verdiği sert karşılığa ilişkin sorularını yanıtladı.

-SİYASET KURUMU HASSAS DAVRANMALI-
İyimaya, demokrasi ve siyasal yaşam seyrinin içerisinde olmaması gereklerin olduğunu belirterek, "Siyaset kurumunda ve siyaset sürecinde böyle şeyler yaşanabilir. Siyaset kurumunda tüm sınırlar ve kurallar Anayasada bellidir. Siyaset kurumunun hassas davranması gerekir" dedi.

-GENELKURMAY MAKSADINI AŞTI-
CHP Mersin Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi İsa Kök de, Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklamayı, "maksadını aşan bir açıklama" şeklinde değerlendirdi. Kök, "Genel başkanımız bu olayı çok net olarak ortaya koydu. Türkiye'de hiçbir taş yerinde değil. Kuzey Irak, dış politika taşlar yerinde mi? Türkiye'de tam olarak ne yerinde mi? Yeni Anayasa çalışmalarından içeriğinden Türkiye'nin haberi yok, ama ABD'de de anlatılıyor. Bunlar nasıl hazmedilecek" diye konuştu.
Bu arada TBMM PLan Bütçe Komisyonu öğleden sonra toplanacak.