AKP ve MHP'nin ilk teması hafta başında

ANKARA (İHA) - AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran bir Anayasa değişikliği yapılmasına ilişkin ilk temasları hafta başında gerçekleşecek. İki parti yetkilileri biraraya gelerek hazırladıkları teklifleri masaya koyacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, AK Parti hakkında Anayasa Mahkemesi'ne açtığı kapatma davasının ardından siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak bir Anayasa değişikliği ile ilgili formül arayışları sürüyor. AK Parti ve MHP kanadında, Anayasa değişikliğiyle ilgili hazırlıklar da devam ediyor. Uzlaşma için biraraya gelmesi beklenen AK Parti ve MHP yetkililerinin, bir süre daha çalışmaya devam edecekleri, ilk temasın ise hafta başında gerçekleşeceği öğrenildi. AK Parti'nin, MHP'nin teklifine son şeklini vermesini beklediği, iki partinin Pazartesi günü masaya oturabileceği bildirildi. Hafta başında başlayacak görüşmelerde AK Parti ve MHP, hazırladıkları teklifleri masaya koyacak ve ortak bir metin üzerinde anlaşma yolu arayacak.

AK Parti ve MHP'nin Anayasa değişikliği konusunda farklı bakış açısına sahip oldukları biliniyor. AK Parti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın yetkilerinin kısıtlanması, kapatma kararının, TBMM'nin onayına tabi olması, Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesi ve konuşma ve eylemleriyle partiyi suçlu konuma getiren isimlerin uyarılması alternatiflerini içeren bir Anayasa değişiklik teklifi hazırlığı içinde. MHP ise terörle bağlantısı olan partiler dışında siyasi partilerin kapatılmasının önüne
geçen, davaya neden olan kişilerin yargılanmasını ve cezalandırılmasını öngören bir formül üzerinde çalışıyor.