AKP'de "nabız turları" sona eriyor

ANKARA (ANKA) – AKP Grup Başkanvekillerinin partili milletvekillerinin nabzını tutmak için başlattığı istişare toplantılarında, kapatma davasına karşı anayasa değişikliğinin yapılması gerektiği görüşü ağırlık kazandı.

AKP Grup Başkanvekillerinin, kapatma davasına karşı parti içinde olası görüş ayrılığını kontrol altına almak ve milletvekillerinin bu konudaki görüşlerini öğrenmek için başlattıkları "nabız" turları bu akşam Nurettin Canikli'nin yaklaşık 50 milletvekiline vereceği yemekli toplantıyla sona erecek.

Edinilen bilgilere göre 5 tur olarak planlanan ve şu ana kadar 4 ayrı grup halinde bir araya gelen AKP'li milletvekilleri, ağırlıklı olarak kapatma davasına karşı hazırlanan anayasa değişikliği konusundaki görüşlerini dile getirdi. AKP'li milletvekilleri ağırlık olarak siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak bir anayasal değişikliğin bu aşamadan sonra zorunlu hale geldiği konusunda fikir bildirdikleri kaydedildi.

Bir grup milletvekili şimdilik Anayasa'nın 69. maddesinde yapılan değişikliğin yeterli olduğu görüşünde birleşirken diğer bir grup milletvekili ise geniş kapsamlı anayasa değişikliği yapılması gerektiği görüşünü savundu.

-GİYOTİN BENZETMESİ-
Bu arada bazı AKP'li milletvekilleri gelinen süreçte bir anayasa değişikliğinin şart olduğunu belirterek "Eğer bu değişiklik olmazsa 'giyotin' uygulamış oluruz. 'Gelin bizim başımızı vurun' mu diyeceğiz?" görüşünü dile getirdi.

Bu arada AKP Grup Başkanvekillerinin öncülüğünde gerçekleşen istişare turları, bu akşam Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve yaklaşık 50 milletvekilinin katılacağı yemekli toplantıyla sona erecek. (ANKA)