AKP'de referandum seçeneği konuşuluyor

AKP, Anayasa değişikliğini referanduma götürürerek halkın desteğini almayı hedefliyor. Parti kapatmayı zorlaştırmak için MHP ile uzlaşma zemini arayan AKP, referandum seçeneği üzerinde de duruyor. AKP kulislerinde önce MHP'yle görüşülmesi, anlaşma olmazsa Anayasa değişikliğinin referanduma sunulabileceği konuşuluyor. Parti kapatmanın kaldırılması yerine bireysel cezalar getirilmesi, terörün istisna olması gibi maddelerin bu pakette yer alması bekleniyor.

Kulislerde ayrıca, referandumun "AKP kapatılsın mı, kapatılmasın mı?" propagandasına dönüştürülebileceği konuşuluyor. AKP Anayasa değişikliği için önce MHP'nin desteğini arıyor. Başsavcının yetkilerinin daraltılması ve Anayasa Mahkemesi üye sayısının artırılması konusunda MHP ile görüş ayrılığı var.

MHP BİR KEZ DAHA UYARDI

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı da, bugün parti kapatmanın zorlaştırılması için AKP'nin nasıl bir çalışma içinde olduğunu bilmediklerini, ancak yargıyı etkisiz hale getirme çalışmalarının son decere yanlış olacağının altını çizdi. Paçacı, partisinin kapatma yerine, parti yöneticilerine ceza verilmesini öngördüğünü hatırlattı. Terör suçları da parti kapatmayı zorlaştıracak formülün dışında tutuluyor. AKP'li kurmaylar, Anayasa'nın siyasi partilerin kapatılmasını düzenleyen 69'uncu maddesine "terör suçlarının istisna" olduğu ifadesinin konulabileceğini belirtiyor. Paçacı, bunun için Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik gerektiğini belirtti.

AKP HAKKINDA KAPATMA İSTEMİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, "laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" iddiasıyla AKP'nin kapatılması istemiyle 14 Mart 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.