HABER

AKP'den Bahçeli'ye tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'millet bir ayağa kalkarsa' sözlerine tepki gösterdi.

Çelik, "Bu ifade maalesef kışkırtıcı, sorumlulukla bağdaşmayan ve kamu otoritesini hiçe sayan bir ifadedir" dedi.

Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'son derece başarılı' geçmiş olan ABD ziyaretinde bütün bölgesel meselelerin konuşulduğunu ve Türkiye'nin istediği sonuçların elde edildiğini belirten Çelik, "Bu kadar başarılı, stratejik ve zamanlaması itibariyle son derece önemli olan bu çalışma ziyareti belli kesimler tarafından gölgelenmeye çalışılmaktadır" dedi. Çelik, özellikle bazı siyasi parti liderlerinin bu ziyarette alınan başarıları küçümsemesi, hatta bu ziyareti 'başarısız' olarak nitelendirilmesini 'teessüfle' karşıladıklarını vurgulayarak, "Milli meseleler ve ulusal çıkarlar, her türlü iç politikanın üzerindedir. Başbakanımızın ABD ziyaretinin önemli gündem maddesi de terörle ve terörizmle mücadele olmuştur" diye konuştu.

Muhalefetin 7 askerin şehit olmasının ardından Başbakan'a 'yurda dön' çağrısına da tepki gösteren Çelik, şunları kaydetti:

"Bu beyanatlar kesinlikle doğru bir zemine oturmamaktadır. Sayın Başbakan eğer tatile gitmiş olsaydı, tatilini kesip Türkiye'ye gelmesi için kimsenin kendisine çağrıda bulunmasına da gerek yoktu, kendisi zaten bunu yapar. Hükümetimiz işinin başındadır. Başbakan vekilimiz işinin başındadır. Parlamentomuz çalışmaktadır. Bütün kurumlarımız çalışmaktadır. Sayın Başbakanımız da temaslarını sürdürürken, bir yandan da dakika dakika gerek başbakan vekilimizden, gerekse İçişleri Bakanı'ndan bilgileri almaktadır. Sayın Başbakanımız buradaymış gibi bu süreç yine Sayın Başbakanımızın bilgisi ve kontrolü dahilindedir."

"Biz gerçekten annelerin gözyaşı akmasın istiyoruz. Ama herkes şunu bilmelidir ki, hiçbir hükümet şapkadan tavşan çıkarır gibi terörü bitiremez" diyen Çelik, "Hiçbir hükümet, hiçbir siyasi irada hokus-pokus yöntemiyle kesinlikle terörü, terörizmi bitiremez. Terörle mücadele etmek için kimsenin elinde sihirli değnek yoktur" diye konuştu.

BAHÇELİ'YE 'MİLLET AYAĞA KALKARSA' TEPKİSİ

Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'millet ayağa bir kalkarsa' açıklamasına da sert tepki gösterdi. Hükümetin, şiddet ve terörün bir sorunun çözümü olmayacağı anlayışını bu ülkede yerleştirmek çalıştığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

"Terörizmle mücadele etmek, ülkenin birliğini ve bütünlüğü sağlamak sadece hükümetin görevi değildir. Herkes, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundadır. Bu kapsamda muhalefetin üzerine düşen büyük sorumluluklar vardır. Adeta insanları isyana teşvik edercesine açıklamalar yapılıyor. Bu kabul edilebilir değildir. Dün bir siyasi partinin sayın genel başkanı, 'milletin ayağa kalkmasından' söz ediyor. Bir siyasi partinin genel başkanı, bir hukuk devletinde böyle bir söz söyleyebilir mi? 12 Eylül'de öncesinde yaşananların bu ülkeye kaybettirdiklerinden biz yeterince ders almadık mı? Bazı vilayetlerimizde yaşanan katliamların farkında değil miyiz? O dönemde insanlar problemlerini kendileri çözmeye talip olmuşlardı. 5 bin genç bu ülkenin sokaklarında birbirlerini telef ettiler, boğazladılar. Eğer tarihten ders almazsak, yakın geçmişimizden iyi sonuçlar çıkaramazsak, geleceğe emin adımlarla yürüyemeyiz. Bir siyasi parti genel başkan'ının 'eğer millet ayağa kalkarsa' tabirini kullanması, bir hukuk devletinde kabul edilebilir bir şey değildir. Bu ifade maalesef kışkırtıcı bir ifadedir, sorumlulukla bağdaşmayan bir ifadedir ve kamu otoritesini hiçe sayan bir ifadedir."

CHP'Lİ VEKİLE 'DARBE' TEPKİSİ

Çelik, CHP Milletvekili Esfender Korkmaz'ın TBMM çatısı altında darbeye çağrı anlamına gelecek ifadeler kullandığını hatırlatarak, "Bu sözleri, partim adına, TBMM ve demokrasimiz adına kınıyorum" dedi. "TBMM'nin bir mensubu nasıl böyle bir ifade kullanabilir" diyen Çelik, "Vahim olan şudur; bu sözler söylendikten sonra CHP yönetiminden buna bir tepki gelmemiştir" ifadesini kullandı. Korkmaz'ın sözlerini 'talihsizlik' olarak niteleyen Çelik, "Ümit ediyorum ki, bu TBMM çatısı altında söylenmiş son sözler olur" şeklinde konuştu.

Çelik, dün TBMM'deki grup toplantılarında muhalefetin hükümete, Başbakana ve hatta Cumhurbaşkanına hakarete varan ifadeler kullandığını kaydederek, "Bir kez daha ifade ediyorum; hıyanet lafı, ihanet lafı ulu orta kullanılacak sözler değildir. Biz bugüne kadar millete dayalı siyaset yapan hiçbir siyasi partinin mensubunu, genel başkanını ihanet ve hıyanetle suçlamadık. Bu üslup bizim üslubumuz değil. Ben bu sözleri söyleyenlere tavırlarını gözden geçirmeleri çağrısında bulunuyorum" dedi.

"KARANLIK GÜÇ YİNE DÜĞMEYE BASTI"

Tokat'taki saldırının faillerinin henüz belli olmadığını, saldırıyı henüz bir örgütün üstlendiğini bildiren Çelik, "Bu saldırı hangi örgüt tarafından yapılırsa yapılsın o kurşunlar 7 tane Mehmetçiğimize sıkılmamıştır. Onlar Türk demokrasisine sıkılmıştır. Türkiye'nin huzuruna, barışına ve kardeşliğine sıkılmıştır" şeklinde konuştu. Terör örgütlerinin aldıkları ihalelerde taşeronlar da kullandığını vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O açıdan bunu kimin yaptığı çok önemli değil. Açık söyleyeyim; Türkiye'de ne zaman normalleşme çabası artarsa, demokrasi standartları ne zaman rayına oturmaya başlarsa, bir bakıyorsunuz, bir karanlık güç, karanlık bir emel, derhal devreye giriyor ve düğmeye basıyor. Biz bu filmlere daha önce de gördük. Bu senaryolar daha önce de yazıldı. Bugün de maalesef yazılmaya devem ediyor."

"SAĞLAM VÜCUDA MİKROP GİRMEZ"

Bir gazetecinin, saldırıların gizli bir örgüt tarafından yapıldığına dair iddiaları hatırlatması üzerine Çelik, şunları söyledi:

"Kurt puslu havadan hoşlanır. Teröristler hiçbir zaman huzurun, barışın, kardeşliğin olduğu bir yerde doğsalar bile büyüyemezler, daha fazla üreyemezler. Huzur, barış ve refah ortamı, özellikle karanlık güçlerin, terörist grupların hoşuna gitmez, işine gelmez. Onlar yalnız kan ve barut kokusunun olduğu ortamlarda faaliyet gösterirler ve daha fazla parlarlar. Türkiye, dünyada parlayan bir yıldızken, birilerinin birileri adına bundan hoşlanmayacağından da emin olabilirsiniz. Herkes bize komplolar kuruyor, o zaman biz uyanık olacağız. Sağlam vücuda mikrop giremez, girse bile tahribat yapamaz. Dolayısıyla iç bünyemizi çok sağlam tutmalıyız."

Sokaklarda yaşanan kargaşa görüntüleri hatırlatılarak, 'Türkiye geçmişe döner mi?' sorusu üzerine Çelik, geçmişten dersler çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, "Özellikle DTP'ye ve tabanına seslenmek istiyorum. Yaşanan olaylar 72 milyonu rahatsız etmiştir. Bundan hoşlanan bir azınlık olabilir. Şiddet ve terör artık insanların kendisini ifade etme biçimi değildir. Kimse bununla bir çözüme ulaşamaz" dedi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön