HABER

AKP’den Kanadoğlu’na: Zırva tevil götürmez

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu’nun, “İktidar anayasa değişikliği yapamaz” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

Bozdağ, “Sayın Kanadoğlu’nun, ideolojik saçmalaması bu gerçeği değiştirmez. Zırva tevil götürmez” dedi.

Bozdağ, yaptığı açıklamada, Kanadoğlu’nun anayasa değişikliği konusunda ki sözlerini değerlendirdi. Anayasa’nın maddelerinin nasıl değişeceğinin 175. Maddesinde düzenlendiğine dikkat çekerek, “Anayasa’da yer alan hükümler konusunda bu madde dışında bir anayasa hükmü bulunmaktadır. Bunun dışında bir görüş beyan etmek ve bunu anayasa hükmü gibi takdim kabul edilemez” dedi.

TBMM’de her zaman anayasa değişikliği yapma konusunda muktedir olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Sayın Kanadoğlu’nun, ideolojik saçmalıkları bu gerçeği değiştirmez, bu konuda daha fazla söze hacet yok. Zırva tevil etmez” diye konuştu.

-ASKERLER DE YASAMA FAALİYETLERİNE TEKNİK DANIŞMANLIK YAPAR

Bozdağ, bugün bir gazetede, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ve askere sivil mahkemelerde yargılama yolunu açan yasanın TBMM Genel Kurul’da geçtiği gecenin sabahında Meclis'e iki subayın geldiği ve AKP, CHP ve MHP yöneticilerini ziyaret ederek, siyasetçileri tehdit ettiği yönündeki iddiaları da değerlendirdi.

Bozdağ, “TBMM’de görüşülen yasalarla ilgili kurumların temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri sürekli yasaları takip edebilirler. Nasıl ki Maliye ile ilgili bir konuda, maliye bürokratları bakana danışmanlık yapıyor, teknik konularda bilgi veriyorsa, askerlerde kendileri ile ilgili konularda komisyonlara katılırlar. Teknik danışmanlık yaparlar. Her zaman olan şeylerdir. Bu sürekli olarak komisyon ve genel kurul çalışmalarında oluyor” diye konuştu.

Askerlerle ilgili teknik konularda en iyi bilgileri askerlerin bilebileceğini kaydeden Bozdağ, “Ancak, bu tür görüşmelere farklı bir anlam yüklemek, farklı anlamlar çıkarmak doğru ve etik değildir” dedi.

ANKA

Geri Dön