HABER

AKP'den Köşk'e şike resti

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, şike cezasında indirim öngören ve Cumhurbaşkanınca bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen yasayla ilgili olarak, “Herkes imzasının arkasında durmalı” dedi

AKP'den Köşk'e şike resti

Elitaş, gazetecilerin yasayla ilgili ne yapılacağına ilişkin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanı Gül'ün toplumsal hassasiyetleri dikkate alarak yasayı TBMM'ye geri gönderdiğini belirtti. Geri gönderme gerekçesi inceledikten sonra Meclisin karar vereceğini ifade eden Elitaş, şöyle konuştu:

“Bu karar yasayı ya Sayın Cumhurbaşkanı'nın hassasiyetlerini dikkate alarak yeniden değerlendirmek ya da aynen kabul edip Cumhurbaşkanlığı makamına onay için göndermektir. Öyle sanıyorum ki TBMM bu konuda en uygun değerlendirmesini yapıp yasayla ilgili son noktayı ortaya koyacaktır. TBMM'nin yasayı aynen kabul etmesi halinde Cumhurbaşkanı'nın yasayı onaylamak zorunda ama Anayasa Mahkemesine gitme hakkı vardır. Yasanın düzenlenmesinde Anayasaya aykırı bir husus yoktur. Sadece toplumsal hassasiyetlerle yasanın iade edildiğini düşünüyoruz.”

Mustafa Elitaş, teklifin TBMM'deki 4 siyasi partinin grup başkanvekillerinin ortak imzasıyla sunulduğunu, Meclis tarafından kabul edilip Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini hatırlatarak, “Basının bu yasaya onay veren milletvekillerine farklı anlamlar yükleyerek, tahkir edici şeyler yapmasını uygun görmüyoruz. Sanki şikeyi serbest bırakıyormuş gibi yapılan bir düzenleme şeklinde değerlendirmek yanlış sonuçlara götürür. Konuyla ilgili başka yasalarda da zaten düzenlemeler mevcut” dedi.

“Altına imza attıysak beraber devam etmeliyiz”

Elitaş, diğer partilerin tavrıyla ilgili soru üzerine ise şunları şunları söyledi:

“Grup başkanvekilimiz altına imza attıysa, Ak Parti'nin konuyla ilgili diğer siyasi partilerle birlike mutabakatı olduğunu düşünürüz. Siyasi parti grupları herhalde attıkları imzanın arkasında dururlar. 'Biz yanlış yaptık, eyvah şurada hata yaptık' diye düşünmeden teklifin altına imza attılar demek olmaz diye tahmin ediyorum. Altına beraber imza attıysak beraber de devam etmemiz gerekir. Yoksa 'sonradan imzamı çektim' diye rüzgarın yönüne karşı konuşmak yanlış olur. Şu anda bunu konuşmak erken olur. Gerekçe okunduktan sonra değerlendirilecek. Herkes imzasının arkasında durabilmeli, rüzgara karşı hareket etmemeli. Siyasi parti grup başkanvekilleri bunu imzalarken ayrıntısıyla, yan etkisiyle, geldisiyle, gittisiyle düşündüler. Hiç kimse baskı altında veya inceleme yapmadan imza atmadılar. Herkes bilerek, isteyerek, tartışarak kendi gruplarıyla da tartışarak değerlendirdi. Sayın Cumhurbaşkanı, geri göndermede Anayasanın kendisine verdiği yetkiyi kulandı. Sayın Cumhurbaşkanı o şekilde bir değerlendirme yapmıştır. Bu değerlendirmeyi eleştirebiliriz ama o çerçevede de TBMM'nin iradesi öne çıkar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, milletin vekillerinindir.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 135 yorum
Buna kayıkçı kavgası derler.Yani danışıklı dövüş.Gül şimdiye kadar hangi AKP yasasını geri çevirdi?Yoksa günah mı çıkarıyor?Cümle alem biliyor ki,bu şike iddialarının amacı başka...Amaç Aziz Yıldırım'ın ihaleleri almasını engellemek...
ulan ne nankör adamsınız be gözünüze dizinize dursun.
her konuda hemfikir olması gerekmediği gibi her konuda da zıt olmak zorunda değil. amaç aziz yıldırımı engellemek olsa nolur bence iyi olur. türkiye gizli güçlerin birinden daha kurtulmuş olur.
cidden mi, sen nerden biliyorsun, yani büyük adam pozlarındasın. ben bu işi biliyorum havalarındasın öylemi. hadi ordan ülen düdük, bi halt bildiğin yok, savcının iddianamesini okudun mu, hakkındaki delilleri biliyormusun, tabi ki hayır. ben de bilmiyorum, ama seninki ahkam kesmeye girer. ihalelermiş, falanmış filanmış, geçin çocuğum bunları, bunlar kraldan çok kralcı olup Akparti düşmanlığı yapanların uydurması, senin gibi bir halt bilmeyen koyunlarda buna balıklama atlar işte. zekadan yoksun zavallı.
sandıkta görüşürüz tayyip bey ... anladın sen onu ...
ben 4 kez Ak partiye oy verdim basbakanı destekledim... evet suclu olanlar cezasını ceksin.. fakat sunu sölemek istiyorum.. binlerce sehit verdik ve vermeye devam ederken sayın cumhurbaskanımızın vicdanı yeni gelen bedelli askerlik yasasına bakalım vicdanını dinleyim kamooyunun sesini duyacakmı ;) ben bi fenerbahceliyim ve aziz baskanımızın arkasındayızz... ben ve ailem toplam 7 kişiyiz ve 1 kez daha akpartiye oy vermeyecegiz.... milyonlarca fenerbahceli olarak.
FENERBAHÇE,TÜRKİYEDEN DAHAMI ÖNEMLİ SİZSİN İÇİN.
Geri Dön