HABER

AKP'den 'Nazım Hikmet' jesti

ANKARA (İHA) - AK Parti, 2009 yılı ajandasında 58 yıl sonra Türk vatandaşlığına yeniden kabul edilen Nazım Hikmet'in şiirine yer verdi.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçildiği tarihlerin de unutulmadığı ajandada, Atatürk'ün bazı sözleri de yer aldı. AK Parti, hazırladığı 'Nice Ak Yıllara' ajandasında Nazım Hikmet'i de unutmadı. Bakanlar Kurulu kararıyla geçtiğimiz günlerde yeniden Türk vatandaşlığına kabul edilen ünlü şair Nazım Hikmet'in şiiri, AK Parti'nin 2009 ajandasında kullanıldı.

Ajandada, 20 Aralık tarihli sayfaya Nazım Nikmet'in 'Annelerin ninnilerinden/Spikerin okuduğu habere kadar/Yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı/Anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık/Anlamak gideni ve gelmekte olanı' dizelerinden oluşan şiirinden alıntı yapıldı. Nazım Hikmet'in yanı sıra Atilla İlhan, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Bekir Sıtkı Erdoğan, Behçet Necatigil, Sait Faik Abasıyanık, Kaşgarlı Mahmud, Namık Kemal, Ali Şir Nevai, Ziya Paşa, Cenap Şahabettin, Cemil Meriç, Ziya Gökalp, Hüseyin Nihal Atsız, Yahya Kemal Beyatlı, Arif Nihat Asya, Ahmet Hamdi Tanpınar, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Mehmet Akif Ersoy, Yunus Emre, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerine ve sözlerine de yer verildi.

CEMİL MERİÇ'TEN ALINTI

Bu yılki ajandada ağırlıklı olarak edebiyata yer veren AK Parti, Akşemsettin'in 'Ananı, babanı ve büyüklerini hep gözet. Onları başkalarına mahcup etme', 'Evini örümcek yuvasına çevirme, temiz tut. Misafirlerine ve yakınlarına kapını açık tut' öğütleriyle Şeyh Edebali'nin nasihatlerini de kullandı. Ajandada ayrıca Ziya Gökalp'in 'Ona cami, mektep, kitap yapınız/Emin kalır hudutta her kapımız', Hacı Bektaş-ı Veli'nin 'Kadınları okutunuz', 'Nefsine, eline, beline, diline sahip ol', 'İri olalım, diri olalım, bir olalım' ve 'En büyük ibadet topluma hizmet etmektir', Cemil Meriç'in 'Nezleye yakalanır gibi ideolojilere yakalanıyoruz, ideolojilere ve kelimelere...' sözleri ile Atilla İlhan'ın 'Görünmez bir mezarlıktır zaman/Şairler dolaşır saf saf/Tenhalarında şiir söyleyerek/Kim duysa korkudan ölür/Tahrip gücü yüksek/Saatli bir bombadır patlar/An gelir Atilla İlhan ölür' şiirine de yer verildi.

ATATÜRK'ÜN VE YAKIN ÇALIŞMA ARKADAŞI ÜNAYDIN'IN SÖZLERİ AK PARTİ AJANDASINDA

Ajandada Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Fikirler cebir ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez', 'Sanatsız kalan milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir', 'Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş olan bir millet, önce onurunu, sonra hürriyetini, daha sonra da geleceğini kaybetmeye mecburdur' ve 'Türk milleti istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır' sözleri de yer aldı. Ayrıca Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşı Ruşen Eşref Ünaydın'ın 'Ya Rabbi, alnımızdan çıkan bir damla kan gibi bugüne kadar başlarımızın üstünde şanla, asaletle gezdirdiğimiz bayrağı sandık diplerinde saklamaya mahkum edilecek Türk nesilleri, dünyanın muhakkak en talihsiz çocukları olacaktır. Biliyoruz ki, bayraklarını başlarının altında saklayanlardan değiliz. Daima, başlarımız, bayraklarımızın altında kalacaktır' sözü de ajandaya yazıldı.

SEZER VE GÜL'E JEST

AK Parti, 2009 ajandasında 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü de unutmadı. Ajandanın 5 Mayıs tarihli sayfasına 'Ahmet Necdet Sezer'in 10. Cumhurbaşkanı seçilmesi (2000)', 28 Ağustos tarihli sayfasına da Abdullah Gül'ün 11. Cumhurbaşkanı seçilmesi (2007)' diye not düşüldü.
AK Parti ajandasının başlangıcında kısa bir yazı kaleme alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birlik beraberlik mesajı verdi. Erdoğan'ın mesajı şöyle:
"Acı, tatlı anlarıyla nice umutları, mutlulukları ve heyecanları, birlikte yaşadığımız bir yılı geride bıraktık. Şimdi yeni bir yılı daha, bundan önceki 6 yıl gibi milletimizin kar hanesine kazandırmanın kararlılığı içerisindeyiz. İnanıyorum ki 2009 yılı da, bütün olumsuz gelişmelere rağmen milletimiz için öncelikli imkan ve fırsatlar barındırmaktadır. Her yeni yıl, yeni bir başlangıç, her başlangıç umutlarımızı, heyecanlarımızı tazelemek için yeni bir fırsattır. Bu anlamda 2009 sadece umutlarımızın değil, birlik ve beraberliğimizin de tazelendiği bir yıl olacaktır. Bir ve beraber olarak kardeşçe, huzur ve refah içerisinde yaşayacağımız bir yeni yıl diliyor, taze bir heyecanla durmak yol, yola devam diyorum."

AK PARTİ AJANDASINDAKİ İLGİNÇ GÜNLER

AK Parti ajandasında özel ve ilginç günlere de yer verildi. 1 Ocak'ta Mekke'nin fethi ve yılbaşı, 29 Ocak'ta ezanın Türkçe okutturulması, 14 Şubat Sevgililer Günü, 21 Mart Nevruz Bayramı, 1 Nisan Dünya Mizah Şaka Günü, 10 Nisan Laiklik Günü, 29 Nisan Dünya Bale Günü, 1 Mayıs Bahar Bayramı, 6 Mayıs Hıdırellez, 31 Mayıs Hostesler Günü, 1 Haziran Ayasofya'da ilk cuma namazının kılınması, 15 Haziran Kaynanalar Günü, 25 Ekim Dünya Makarna Günü, 17 Kasım Dünya Komşular Günü, 16 Kasım Dünya Hoşgörü Günü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Kınama Günü, 26 Kasım lakap ve unvanların kaldırılması, 11 Aralık Dünya Astım Günü, 17 Aralık hicri yılbaşı, 26 Aralık Aşure Günü gibi ilginç kutlamalar, AK Parti ajandasında yer aldı.

2009 yılı için 'Güven ve istikrar içinde durmak yok, yola devam' sloganının kullanıldığı ajandada, hükümetin icraatları ve yerel yönetimlerdeki faaliyetleri anlatıldı. Ajandanın ilk bölümünde partinin tüm yönetim kademelerinde görev alanların isimleri ve telefon numaraları sıralandı. Başbakan Erdoğan'ın yıl içinde yaptığı tüm konuşmalardan alıntılar da ajandaya konuldu. AK Parti'nin 2009 yılı takviminde ayrıca Başbakan Erdoğan'ın yaşlılar, çocuklar ve engellilerle çektirdiği fotoğraflara yer verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön