AKP'den sert açıklama

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Anayasa Mahkemesi'ne açılan kapatma davasının hedefinin AKP değil, Türk demokrasi ve millet iradesi olduğunu söyledi.

'nin kapatılma istemine tepkiler

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın açtığı kapatma kararının ardından AK genel merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında yapılan değerlendirme sonucunda, sert bir açıklama yapıldı.

'nin kapatılma istemine tepkiler

Açıklamayı, bir yanında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay diğer yanında Sadullah Ergin olduğu halde AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat okudu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat'ın okuduğu açıklama aynen şöyle :

-HEDEF TÜRK DEMOKRASİSİ-
"Türk demokrasisi bugün eriştiği olgunluk düzeyi, derinlik ve saygınlığına asla yakışmayan büyük bir ayıpla karşı karşıya bırakılmıştır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının Anayasa mahkemesine yaptığı kapatma başvurusunun hedefi AK Parti değil Türk demokrasisi ve millet iradesidir. Bu girişimle demokrasimiz ne yazık ki bir kez daha tartışmalı hale getirilmiştir.

'nin kapatılma istemine tepkiler

Anayasamıza göre millet adına yetki kullanan yargı kurumu bizzat millet iradesinin karşısına çıkarılmak istenmektedir. Türkiye'ye demokrasimizin bütün kazanımlarına milletimizin iradesine ve yüksek menfaatlerine, huzur ve istikrarımıza dünyadaki itibarımıza yapılacak en büyük haksızlık budur.

- TEMSİL YETKİSİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ -
Şunu açıkça belirtmek isterim ki Türkiye'yi düşünmek sadece AK Parti'nin görevi değildir. Bütün kişi ve kurumlar ülke ve millet menfaatleri konusunda sorumluluk duygusuyla hareket etmek zorundadır. Türkiye'nin demokratik görünümü, ekonomik dengelerini güven ve istikrar ortamını bozanlar bunun tarih ve millet önünde vebalini de taşıyacaklarını bilmelidir.

'nin kapatılma istemine tepkiler

Taşıdığımız iktidar sorumluluğumuzun da gereği olarak aklı selimi muhafaza etmek, huzur ve istikrarımı korumakla ve milletimizi sağduyu ve sükunete davet etmek, yine bize düşmektedir milletimize tam bir kararlılıkla sesleniyoruz; müsterih olunuz, biz Ak Parti olarak 22 Temmuz'da verdiğiniz temsil yetkisine sonuna kadar sahip çıkacağız. Milletimizin uzun yıllar boyuca ağır bedeller ödeyerek elde ettiği demokratik ve ekonomik kazanımların b ir kalemde silinip gitmesine hiçbir suretle izin vermeceğiz.

-3. SINIF HUKUK ANLAYIŞI -
Bu başvuru Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerine baymamış Atatürk'ün işaret ettiği çağdaşlaşma hedeflerine her gün daha fazla yakınlaşan ülkemize ve aziz milletimize 3. sınıf bir hukuk anlayışı ve demokrasiyi reva görmektedir

'nin kapatılma istemine tepkiler
Bir kısım yargı makamları hukuku iktidar mücadelesinin aracı haline getirmemelidir. Aksi takdirde bu tür heveslerden en büyük zararı, korkarız ki yine bir gün herkesin ihtiyaç duyacağı yargı kurumu ve hukukun üstünlüğü ilkesi görecektir.

Unutulmamalıdır ki demokrasilerde temsil yetkisinin kaynağı millettir; demokrasi ve hukuk karşı karşıya getirilemez, getirilmemelidir. Türkiye bu çağda böyle bir tartışmanın içine çekilmeye layık değildir; bu görüntüyü asla hak etmemektedir.

-HERŞEY TÜRKİYE İÇİN -
İçeride ve dışarıda hayati meselelerle uğraştığımız böyle hassas bir dönemde, siyaseti zaafa uğratmanın, siyasi istikrarı bozmanın milletimize neler kaybettireceğini herkes iyi hesap etmelidir.

'nin kapatılma istemine tepkiler
Türkiye'nin her ilinden, her bölgesinden ve her sosyal kesiminden büyük destek bulan, milletimizin birlik ve bütünlüğünü temsil eden siyasetiyle Ak Parti Türkiye'nin partisidir. Biz ülkemize ve milletimize hizmet yolunda her zorluğu göğüslemeye devam edeceğiz.

Ak Parti siyaset kurumu ve demokrasiyi zaafa uğratmaya dönük hiçbir teşebbüs karşısında tereddüde kapılmayacak, milli irade adına siyasetle demokrasi mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürecektir. Biz Türkiye için varız, her şey Türkiye için."

'nin kapatılma istemine tepkiler

ANKA