HABER

AKP'li üyelerden FB'ye dev kıyak!

Fenerbahçe, 58.2 milyon TL’ye aldığı yaklaşık 58 dönümlük araziden birkaç günde en az 45 milyon TL kâr etti.

Kadıköy Belediyesi’ne ait ve İstanbul’un en gözde yerleri arasında bulunan araziyi yılbaşına 3 gün kala 2009 rayiç bedeline göre alan Fenerbahçe, ihale 2010’da yapılsaydı aynı arsa için en az 103 milyon TL ödeyecekti

Fenerbahçe’nin 29 Aralık’ta yapılan ihalede 58.2 milyon TL’ye aldığını açıkladığı İstanbul’un yükselişteki gözde mekanlarından Ataşehir’deki 57 bin 718 metrekarelik arazinin alımında zamanlama sayesinde en az 45 milyon TL kâr elde ettiği ortaya çıktı. Çeşitli tartışmalara neden olarak defalarca gündeme gelen arsa, 2010’a üç gün kala bölgede belirlenen bin 26 TL’lik 2009 arsa rayiç bedeli esas alınarak satışa çıkarıldı. Kulübün Kadıköy Belediyesi’nden aldığı arazinin ihalesi eğer 1 Ocak 2010’dan sonra yapılsaydı, ihaleye esas olan değer Ataşehir Belediyesi Kıymet Takdir Komisyonu tarafından belirlenen metrekare başına bin 800 TL’lik rayiç bedeli olacaktı. Bu durumda komisyon tarafından belirlenen rayiç bedeli altında satış yapılamayacağı için Fenerbahçe Kulübü, Ataşehir’de kapalı spor salonu dahil çeşitli yatırımlar yapacağı arsaya en az 103 milyon 892 bin TL ödemek zorunda kalacaktı. İstanbul’da yapılması düşünülen finans merkezi arazisine komşu olan bu değerli arsanın çevresinde yapılan satışlarda ise arazilerin metrekaresi 2 bin 500 ile 4 bin TL arasında değişiyor.

Tek katılımcı Fenerbahçe

29 Aralık’ta Kadıköy Belediyesi Encümen Salonu’nda yapılan ihaleye, 57 bin 718 metrekare arazinin kullanım hakkını elinde bulunduran Fenerbahçe Kulübü’nden başka kimse teklif vermemişti. Kulüp ise arsayı oluşturan 2 parselin muhammen bedellerini birer milyon TL artırarak, 57 milyon 718 bin TL muhammen bedelle satışa çıkartılan araziyi 58.2 milyon TL’ye satın almıştı. Fenerbahçe Kulübü’nün metrekaresine bin TL vererek aldığı aynı araziyi 2007’de yıllık 350 bin TL kira bedeliyle 30 yıllığına kiralamıştı. Arazi üzerinde 10 bin kişilik kapalı Fenerbahçe Ülker Kapalı Spor Salonu, otel ve alışveriş merkezinden oluşan ’Alpella Gençlik Şehri’ projesinin yapılması öngörülüyor.

Almadan maketi hazırladı plan değişikliği tartışıldı

ArsanIn iki yıl önce Fenerbahçe Kulübü’ne kiralanması medyada geniş yer almış Bursa’da yerel bir gazeteye verilen ilanla duyurulan kiralama ihalesi “Fenerbahçe’ye 100. yıl kıyağı” olarak anılmıştı. Satıştan önce 2037 yılına kadar arazinin kullanım hakkını elinde bulunduran Fenerbahçe’nin arazi üzerine yapacağı kompleksin maketini hazırlaması ve tanıtması da kamuoyu tarafından tepki çekmişti. Satış kararı Kadıköy Belediye Meclisi tarafından 45’e 41’lik evet kararıyla alınan arazi için AKP’li 6 meclis üyesinden 4’ü, grup kararıyla satışa itiraz etme kararı almıştı. Satışı kabul eden AKP’li üyeler Ali Aytemiz ve Hakkı Kalkavan’ın ise Fenerbahçe kongre üyesi oldukları ortaya çıkmıştı. Arazi üzerindeki imar planlarının da değiştirilmesi tepki toplamış hem CHP’liler hem de Şehir Plancıları Odası bölgenin değişen nazım imar planlarına itiraz etmişti.

Geri Dön