AKP'li vekil: Mafya ile bağımız yok

GAZİANTEP (İHA) - 14 gündür kayıp olan ve dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) cesedi bulunan Gaziantepli işadamı Mehmet Emin Aytekin'in cenazesinin, çarşamba günü Gaziantep'e getirilip toprağa verileceği bildirildi.

Gaziantep'te tekstil işi ile uğraşan sanayici Mehmet Emin Aytekin'in bacanağı olan AK Parti Gaziantep milletvekili Halil Mazıcıoğlu, basında çıkan haberlere tepki gösterdi. Mazıcıoğlu, kendilerinin mafya ile herhangi bir bağlarının söz konusu olmadığını ve olayın mafya ilişkisi olarak sunulmasından rahatsız olduklarını kaydetti. Bacanağı Mehmet Emin Aytekin'i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Mazıcıoğlu, şunları söyledi:

"Bizim mafya ile bir işimiz yok, bacanağım alacağından dolayı öldürülmüş. Zaten kayıptı, Kıbrıs'tan aradılar, cesedinin bulunduğunu söylediler. Bizim için çok büyük bir acı oldu. Sanık konumundaki kişi yer göstermiş ve onun gösterdiği yerde çıkmış. Hem öldürmüşler, hem gömmüşler. Bu normal bir ölüm değil, bu şekilde ölmesi bizleri ve ailesini çok üzdü. Bacanağımın mafya ile ilişkisi olduğu iddialarına kesinlikle inanmıyorum. Bu tür haberler sanık konumundaki kişinin uydurmasıdır. Bunların hepsi yalandır" dedi.

Bu arada tekstilci işadamı Aytekin'in, 500 bin dolar alacağı bulunan Gaziantepli işadamı Serdar N. ve adamları tarafından KKTC'de öldürülüp cesedinin toprağa gömüldüğü öne sürüldü.

İddiaya göre olay şöyle gelişti: Tekstilci işadamı Mehmet Emin Aytekin, Serdar N.'den bir süre önce verdiği 500 bin doları istedi. Bunun üzerine Serdar N., Aytekin'i arayarak parasını vermek için Kıbrıs'a gelmesini istedi. Aytekin, yakınlarına işleri nedeniyle Kıbrıs'a gideceğini söyleyerek Gaziantep'ten ayrıldı ancak kendisinden bir daha haber alınamadı.

Durumun polise bildirilmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Aytekin'i arama çalışmaları sürerken Girne'de bir silahlı çatışma yaşandı. Çatışmanın taraflarının 27 BS 227 plakalı otomobille kaçtığının tespit edilmesi üzerine otomobil durduruldu ve içindeki Serdar N., Ertan N. ve Mustafa Tolga M. gözaltına alındı. Yapılan araştırma sonucunda Serdar N.'nin üzerinde "Mert Musa Beyoğlu" adına düzenlenmiş sahte kimlik çıktı. Otomobilin de sahte belgeli olduğu anlaşıldı. Olayın derinleştirilmesi üzerine polis Serdar N. ile Aytekin'in olaydan kısa bir süre önce birlikte kaldıkları Jasmine Cort Otel'deki güvenlik kamerası görüntülerini göstererek Mehmet Emin Aytekin'in akıbetini sordu. Zanlılar, gösterilen deliler üzerine Gaziantepli işadamı Mehmet Emin Aytekin'i öldürüp boş bir araziye gömdüklerini itiraf etti. Gösterilen yerden çıkartılan Aytekin'in cesedi, yakınları tarafından da teşhis edildi. Serdar N., Ertan N. ve Mustafa Tolga M., KKTC'de çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

ÜRDÜNLÜ İŞADAMINI KAÇIRIP 3 POLİSİ REHİN ALMIŞTI Gaziantep'te petrol işletmeciliği yapan Serdar N., 16 Haziran 2003 tarihinde Ürdün asıllı işadamı Selman Muhammed Ulwan El Şahra'yı 680 bin dolar uyuşturucu parasını ödemediği gerekçesiyle kaçırmış, işadamının kurtarılması için operasyon düzenleyen 3 polisi de rehin almıştı. Olaydan sonra firar etmeyi başaran Serdar N., 3 ay sonra 5 adet sahte kimlikle birlikte yakalanmıştı. Serdar N., 25 Eylül'de sorgulandığı Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nden adliyeye sevk edileceği sırada havalandırma boşluğundan kaçmayı başarmış ancak kısa süren kovalamaca sonucunda yakalanmıştı. Serdar N. çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmış ve yargılama sonucunda 20 Eylül 2004 tarihinde ise tahliye edilmişti.

Serdar N. ayrıca, avukatı Burhan Veli Torun'u öldürmeye azmettirmekten hüküm giyen babası Hasan N.'yi de öldürtmek için adam tuttuğu iddiasıyla yargılanmış ancak herhangi bir ceza almamıştı. Baba Hasan N. ise 2 yıl önce İskenderun'daki yazlığında öldürülmüş ancak katili yakalanamamıştı.