HABER

AKP’li vekiller “ılımlı” paket istiyor

AKP yöneticileri anayasa değişikliği konusunda hazırlanacak mini paketi parti içinde tartışmaya açtı.

ANKARA (ANKA)- AKP'de, anayasa değişikliği konusunda parti yöneticilerinin milletvekilleriyle yaptığı istişare toplantılarından, ortaya ağırlıklı olarak, “toplumu germeyen, tartışma yaratmayan, kaygı ve kuşkuya yer vermeyen değişiklik olsun” görüşleri çıktı. Milletvekillerinin hazırlıkta AB normlarının gözetilmesisi istedikleri öğrenildi.

AKP yöneticileri anayasa değişikliği konusunda hazırlanacak mini paketi parti içinde tartışmaya açtı. AKP yöneticileri ve bakanların katıldığı istişare toplantılarında milletvekillerinin anayasa değişikliği konusunda ne düşündüğü tek tek soruldu ve önerileri alındı.

AKP yöneticilerinin 60’şar milletvekiliyle yaptığı toplantıların sonuna gelindi.

Toplantılardan edinilen bilgilere göre milletvekilleri ağırlıklı olarak son günlerde sık sık tartışılan anayasa değişikliğini değerlendirdiler.

-DEĞİŞTİR AMA GERME!-

Toplantılarda “anayasa değişsin ama germesin” görüşleri ağırlık kazandı.

Bu çerçevede milletvekillerinin, “Hazırlanacak pakette sıkıntı yaratacak maddeler olmasın, toplumda yaşanan çok gerginlik varken, anayasa değişikliği de ayrı bir gerginlik yaratmasın. HSYK, yargı ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısına ilişkin düzenlemeler şimdilik pakete konmasın” şeklinde öneriler getirdikleri öğrenildi.

AKP yöneticilerinin milletvekillerinin görüş ve önerileri doğrultusunda hazırladıkları rapor MYK’da değerlendirilecek. Ortaya çıkacak anayasa değişikliğine bu çerçevede yön verileceği kaydedildi.

-AKP MYK‘DA SON KARAR VERİLECEK-

Önümüzdeki günlerde AKP MYK’da tartışılması beklenen mini anayasa paketinin AB normlarında bir düzenlemeyi gözeteceği ifade ediliyor. AKP’de Şubat ayında Meclis gündemine gelmesi beklenen mini anayasa paketinin 7 ya da 9 maddeden oluşması bekleniyor. Pakette şu değişikliklerin yer alacağı tahmin ediliyor:

-Paketin olmazsa olmazı siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak ve Venedik kriterlerinin esas alınacağı bir düzenleme.

-AB’nin ısrarla istediği ve anayasaya ilk kez girecek düzenlemeler olacak. Bunlar; 'insan Hakları ve özgürlükler alanında yapılacak değişiklikler, kadın ve çocuk hakları, kamu denetçiliği, pozitif ayırımcılık, insan haysiyetinin korunması, kişisel veriler' başlıklar arasında.

-AKP, muhalefetin de istediği sendikal haklarla ilgili düzenlemeyi de pakete koyacak.

-TARTIŞMALI MADDELER ÇIKABİLİR-

AKP'nin tartışmalı maddeleri mini pakete koymayacağı, Anayasa Mahkemesi dâhil yüksek yargının yapısına ilişkin değişikliklerin ertelenebileceği söyleniyor.

Geri Dön