HABER

AKP'li Yazıcı'dan açıklamalar

ANKARA (İHA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti teşkilatlarında yolsuzluk olduğunu iddia eden milletvekillerinin teşkilatlarla sorunlu olduğunu söyledi. Yazıcı, "Genelde teşkilatlarla problemi olan arkadaşlar, mübalağlı konuşuyorlar" dedi.

AK Parti'nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, parti muhabirleriyle kahvaltılı sohbet toplantısında bir araya geldi. AK Parti'nin kongre sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi veren Yazıcı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Yazıcı, Mart ayı sonunda ilçe kongrelerini tamamlayacaklarını açıkladı. Toplam 923 ilçede kongre yapacaklarını, dün itibariyle de Türkiye genelinde 283 ilçedeki kongrenin tamamlandığını dile getiren Yazıcı, bu kongrelerden 196'sında tek liste çıktığını bildirdi. 78 ilçe kongresinde çift, 11 ilçede üç, bir ilçede dört, bir ilçede beş listenin yarıştığını hatırlatan Yazıcı, söz konusu kongrelerle birlikte 61 ilçe başkanının değiştiğini kaydetti. Bu hafta sonunda 127 ilçe kongresinin daha tamamlanacağını ifade eden Yazıcı, kongrelerin son derece düzgün bir ortamda geçtiğini söyledi. Haziran ayı sonunda veya en geç Temmuz ayının ilk yarısında ilk kongrelerin tamamlanacağını anlatan Yazıcı, büyük kongrenin ise bu yılın Eylül, Ekim veya Kasım ayında gerçekleştirileceğini açıkladı. Büyük kongre tarihinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu tarafından belirleneceğini belirten Yazıcı, "2006 yılı AK Parti için kongre yılı olacak" dedi.

Açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yazıcı, erken seçim tartışmalarını değerlendirdi. AK Parti'nin gündeminde kesinlikle bir erken seçim olmadığını vurgulayan Yazıcı, seçimlerin 5 yılda bir yapılacağını söyledi. Yazıcı, "Biz erken seçime gidelim desek sandıkta yarışacak kimseyi bulamayız. Hepsi tarumar olur, perişan olur. Gündemimizde öyle bir şey kesinlikle yok. Bu garibanların erken seçimden başka söyleyecek sözleri yok" tepkisini gösterdi. Yazıcı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkındaki gensoru önergesi oylamasında 3 fire olduğunun hatırlatılması üzerine, "Çok firemiz yok. Arkadaşlarımızın her birinin bir şeyi var. Sayın Faruk Çelik hasta, sayın Ergun Dağcıoğlu trafik kazası geçirdi. Erdoğan Özegen Niğde'de kongredeydi. Ertuğrul Yalçınbayır, İbrahim Hakkı Aşkar gibi arkadaşlarımızın da gelmemesi doğal. Çünkü biz çok demokratik bir partiyiz" karşılığını verdi,

TEŞKİLATLARDA YOLSUZLUK OLDUĞUNU SÖYLEYEN VEKİLLERE SİTEM Yazıcı, bazı milletvekillerinin teşkilatlarda yolsuzluk olduğu yönündeki uyarılarının hatırlatılması üzerine, yolsuzluk iddiasını ortaya atan milletvekillerinin teşkilatlarla sorunlu olduğunu vurguladı. Yazıcı, "Arkadaşların yolsuzluk nitelemeleri mübalağlıdır. Genelde teşkilatla problemi olan arkadaşlar mübalağlı konuşuyorlar. Bunlar var denecek kadar sayıda bile değil. Teşkilatlarımız çok temiz, çok iyi çalışıyorlar" diye konuştu. AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin'in 'Ya siyaset ya ticaret' sözlerini de değerlendiren Yazıcı, bu konuda kesin sınırlar koymanın çok doğru olmadığını kaydetti. Yazıcı, şunları söyledi:
"Bir kimsenin siyasete girmeden önce mesleki faaliyetleri varsa, ticari faaliyetleri varsa ve düzgünse siyasette alan bulabiliyor. Bana göre o işleri sürdürebilir. Ancak siyasete girdikten sonra pozisyonu dolayısıyla yeni faaliyetlere girerse müdahale ederiz. Ya siyaset ya ticaret tavrımız olamaz. Hiçbir faaliyeti olmayan insanlardan teşkilatlar kurarsanız o zaman siyasetin finansmanını nasıl sağlayacaksınız. O zaman etik olmayan yollarla karşılanır. O daha büyük bir tehlikedir. Siyasetin finansmanı konusunda en şeffaf partiyiz."

AK Parti'nin üzerinde çalıştığı Mal Bildirimi Yasası'na ilişkin görüşlerini de aktaran Yazıcı, bu konuda AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin başkanlığındaki bir komisyonun çalışma yaptığını bildirdi. Türkiye'de mal bildiriminde bulunmakla yükümlü olanlarla ilgili alanı daha da genişleteceklerinin mesajını veren Yazıcı, "Ama bu konuda biz maalesef birbirimize haksızlık yapıyoruz. 'Sizin malınızdan bana ne, benim malımdan sana ne. Şu kadar malı vardır, çoktur, azdır. Bunların üzerinde durmamak lazım. Benim malımdan kime ne, onun malından bana ne? Bunların üzerinde durulmamalı. Haksız edinilmiş mal varsa zaten yasalarda bu haksız edinimlerle ilgili gerekli yasal düzenleme işlemleri müsaittir. Med-cezir esprisi içinde ekstrem noktalarda bunu ele aldığımız için bu tür tartışmalar oluyor. İnşallah bu çalışmalarla insanların mahrem alanlarına müdahale edecek bir çalışma ortaya çıkmaz. Çıksa da buna müsaade etmeyiz" şeklinde konuştu.

Yazıcı, Terörle Mücadele Yasa Taslağı'nın gündeme ne zaman geleceği yönündeki soru üzerine ise şu an bu konunun gündemde olmadığını söyledi. Yazıcı, daha önce "Terörle mücadelede yasalar elimizi kolumuzu bağlıyor" diyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e de üstü kapalı cevap vererek, "Türkiye'de güvenliği sağlamakla ve terörü önlemekle yükümlü hiçbir kurum 'Şu teröristi yakalayacaktım, şu faili yakalayacaktım. Şu çeteyi çökertecektim ama yasalar ve mevzuat müsait olmadığı için bunu yapamadım' diyemez. Bu alanlarda boşluk olduğunu düşünmüyorum. AK Parti iktidarı ile Türkiye'nin karanlık odaları açıldı. Bizim için güvenlik önemli ancak hak ve özgürlüklerden geriye dönüş olamaz" açıklamasında bulundu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler