HABER

AKPM'den Türkiye'ye dini azınlık uyarısı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, ''Yunanistan ve Türkiye'den, dini azınlıklarına Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) uygun davranmasını'' istedi.

STRASBOURG (A.A) AKPM genel kurulu, Fransız parlamenter Michel Hunault'un, ''Türkiye'deki gayrimüslim ve Batı Trakya'daki Müslüman azınlığın dini özgürlükleri ve diğer insan hakları'' ile ilgili hazırladığı rapor ve buna bağlı karar tasarısını kabul etti. Oylamada 102 ''Evet'', 18 ''Hayır'' ve 4 ''çekimser'' oy çıktı.

Raporda, ''iki tarafın da karşılıklı olarak dini azınlıkların bazı haklarını Lozan Antlaşması'nı gerekçe gösterip, 'mütekabiliyete başvurarak' reddetmek yerine, bu konuda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi standartlarına uygun davranmaları çağrısında'' bulunularak,iki ülkenin de farklı dinlerden azınlık üyelerine karşı ''ayırımcılık yapmamaları'' istendi.

Raporda, bu durumun iki ülkede de ulusal uyuma zarar verdiği savunuldu.

İki ülkede konu ile ilgili yetkililerin son dönemde dini azınlıkların sorunlarına çözüm bulma konusunda daha anlayışlı bir tutum içine girmelerinin memnuniyetle karşılandığı da vurgulanan raporda, iki ülkenin de ''kişilerin etnik kimlik özgürlüğünü'' tanımaları ve bu azınlıkların dini ve eğitim sorunlarının çözümüne katkıda bulunmaları çağrısı yapıldı.

Geri Dön