AKP'nin bu durumu talihsizlik

ANKARA (İHA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Yargıtay tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davasını değerlendirerek, "Siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Ancak bir parti suç işlemişse, Cumhuriyet başsavcısı da görevini yapmak durumundadır" dedi.

Yargıtay tarafından AK Parti'ye yönelit kapatma davasını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Özyürek, siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmadıklarını, ancak yürürlükteki yasalara göre, bir parti suç işlemişse, cumhuriyet başsavcısının da görevini yapmak durumunda olduğunu söyledi. Görevini yapan başsavcıyı suçlayarak işin içinden çıkmanın mümkün olmadığını ifade eden Özyürek, başsavcının, açık ve net bir şekilde AK Parti'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu iddiasıyla bu davayı açtığını dile getirdi.

Özyürek, AK Parti'nin, çok sayıda laiklik ilkesini yok sayma veya kendi anlayışına göre yorumlayıp, uygulama davranışı olduğunu öne sürerek, başsavcının, tüm bunları değerlendirerek davayı açtığını kaydetti.

İktidardaki bir partinin, Anayasanın temel ilkeleriyle çelişmesinin ve Cumhuriyet Başsavcısı'nın da bu çelişkiyi tespit etmesinin, Türkiye için büyük bir talihsizlik olduğunu ifade eden Özyürek, milletvekili olarak, Anayasaya ve Anayasanın laiklik ilkesine bağlı kalacaklarına yemin ettiklerini hatırlattı. Bu yüzden iktidar partisinin, böyle bir duruma düşmesinin büyük talihsizlik olduğunu belirten Özyürek, bu dava üzerine, AK Parti'nin başta laiklik olmak üzere Anayasanın temel ilkelerine, bağlılığını ve Anayasanın ilkelerine karşı çıkma tavırlarını tekrar gözden geçirmesini umduğunu vurguladı.

"REJİMİ ZORLAMAMAK LAZIM" AK Parti'nin rejimi ve Anayasa'yı 'zorladığı' için bböyle bir yaptırımla karşı sarşıya kaldığını belirten Özyürek, "Rejimi zorlamamak lazım. Anayasanın temel ilkelerine bağlı kalmak lazım. Anayasal sistem AKP'yi iktidara getirmiştir. Bu Anayasal sistemde, hukuka uyarak değişiklik yapabilirsiniz ama temel ilkeleri, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilkeleri zorlarsanız, ciddi sorunlar yaratır" dedi. Özyürek, Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'nin savunmasını aldıktan sonra kararını vereceğini de
belirterek, parti kapatmanın güçleştirildiğini, mahkemenin, bir siyasi partinin kapatılmasına ilişkin karar verebilmesi için 7 üyenin oyu gerektiğini bildirdi.