HABER

AKP'nin oyları 'Vay be' dedirtecek

AKP oylarının yüzde 20'lere düştüğünü öne süren CHP lideri Baykal, 'AKP anketinde oyumuz yüzde 26. Böyle giderse AKP'deki oy kaybı herkese 'vay be' dedirtecek' diye konuştu.

AKP'nin oyları 'Vay be' dedirtecek

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçimde AKP’nin oy kaybının herkese ‘Vay be’ dedirtecek kadar düşük olacağını iddia etti. Baykal, AKP anketinde bile CHP’nin oylarının yüzde 26 çıktığını da iddia etti. Önceki gün bir grup gazeteci ile akşam yemeğinde bir araya gelen Baykal, şu değerlendirmeleri yaptı:

YÜZDE 30’LARDA: AKP oylarını yüzde 30’larda tutmaya çalışıyor. Yaklaşık bir ay önce yapılan bir araştırma sonuçlarını söylüyorum. AKP’nin kendi parasıyla yaptırdığı anketler bunlar. Bu anketlerin sonuçları bir şekilde benim bilgime gelmiştir. (Başbakan) ‘Zil takıp oynayın’ diyor. Zil takıp oynarım oynamam sana ne. Benim yaptırdığım araştırmanın sonuçları değil. Yüzde 30’ların altına iniyor. Başbakan’ın iki ile çarpın demesi cevap değil.

‘ERİMİYORUM’ DİYEMİYOR: Ben kendi araştırma sonuçlarını söylüyorum. Benim verdiğim rakamlar için ‘Öyle değil’ diyemiyor, yalanlayamıyor. Polemikle, sataşma ile örtbas etmeye çalışıyor. ‘Hayır, erimiyorum’ diyemiyor. Verdiğimiz bu rakamlar doğru olmasa kıyameti koparır. Araştırma kuruluşları, açıklama yapar, ‘yok öyle değil’ derler... İktidar partisi yüzde 32’ye tutunmaya çalışıyor, yüzde 30’lara doğru iniyor. Ben ‘en çok yüzde 32’ dedim. Maksimum bu. Doğru ifade, yüzde 20’ler.

CHP YÜZDE 26: İktidarın oyları böyle olunca, bazıları, bizi de yüzde 16’lara kadar indiriyorlar. Bunlar siyasi yönlendirmeden başka bir şey değil. Bütün araştırmalarda CHP, yüzde 20’nin üzerindedir. AKP’nın ankeketinde oyumuz yüzde 26. Üstelik daha seçim konjonktürüne gelmeden bu rakamlar ortaya çıkıyor.

İKİ NEDENİ VAR: AKP’nin oy kaybının iki temel nedeni var. Ekonomik daralma var, işsizlik rekor kırmış. İşadamları intihar ediyor. Zam furyası durmuyor. Bunlar etkili olacak. Seçim havasına girildikçe, bazı şeyler daha da netleşecek. Ayrıca, Kürt açılımı bunları mahvetti. Şimdi açılımdan u dönüşü yapmaya çalışıyorlar. Bir yandan da açımlar devam ediyor diyorlar. Viraj almaya çalışıyorlar ama alamıyorlar. Böyle giderse AKP’deki oy kaybı herkese ‘vay be’ dedirtecek.”

‘UZLAŞI’ KAVRAMI: Başbakan “Baykal ile uzlaşılmaz, onunla uzlaşı kavramımız çok farklı” demiş. Evet, doğru. Başbakan’ın uzlaşı anlayışı, ‘ne getirirsek oy verin’ anlayışı. Başbakan uzlaşma diyerek bunu söylemek istiyor. Bu tür uzlaşmalar bizim anlayışımız değil.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: HSYK ve askeri yargıyla ilgili Anayasa değişiklikleri getirecekleri anlaşılıyor. Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasına ilişkin anayasal düzenleme istiyorlar. Bu konu Anayasa Mahkemesi’nde. Amaçları TSK ve yargıyla çatışmalarında kendilerine anayasal destek bulmak, anayasal zemini hazırlamak. Bunlara destek vermemiz düşünülemez. Paketin içine konulacak diğer maddeler garnitür.” dedi.

ARINÇ’A YANIT: (Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ‘Tartışmak için Kılıçdaroğlu dengim değil, Baykal gelsin’ sözleri hatırlatılınca) Arınç, ‘Kemal Kılıçdaroğlu dengim değil’, diyor. Yakışıksız. Hiç demokratça değil. Kendine güveniyorsan çıkar konuşursun. Dikkat ediyor musunuz Arınç’ın hangi icraatı var? Hiçbir icraatı yok, hep çıkıyor konuşuyor, ona buna laf yetiştiriyor. Polemiklerden sorumlu devlet bakanı adeta.

Geri Dön