HABER

AKP'ye Baasçı rejim benzetmesi

Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu, "AKP iktidarı, devlet meseleleri ile parti meselelerini karıştıran, adeta bir Baasçı rejim içinde yaşıyormuş gibi olumsuz tutumlar göstermektedir" dedi.

Mumcu, partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından Anavatan Genel Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Hamas heyetinin Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

Hamas heyetinin gerçekleştirdiği ziyaretin mahiyetiyle ilgili kamuoyuna sağlıklı bir bilgi aktarılmadığını ifade eden Mumcu, şöyle konuştu:

"Hükümet, Hamas heyetini önce VİP'te karşılamış, ama anlaşılamayan bir biçimde heyetin Ankara'da bulunduğu gün ve saatlerde ne yazık ki utanç verici bir saklambaç oynanmıştır. Davet edilmiş bir heyetin iki günlük bir saklambaç oyunundan sonra kargo bölümünden uğurlanmak durumunda kalınması, Türkiye adına itibar kaybı yaratan, Türkiye'ye duyulan güveni zedeleyen bir gelişme olmuştur.

Bugün bazı gazetelerde hem Sayın Başbakan'ın, hem Dışişleri Bakanımızın bu ziyareti onayladıkları ve olumladıkları anlamına gelen sözler var. Bu beyanlar da göstermektedir ki hükümet, uluslararası ilişkilerin, dış politikanın gereklerine, nezakete uygun, yapıcı, sonuç alıcı bir girişimde bulunmak yerine, sadece iç kamuoyuna
pazarlayabileceği popülist bir iletişimin peşindedir. Ancak onu da eline yüzüne bulaştırmıştır."

Türkiye'nin, Baasçı rejimlerde olduğu gibi bir parti devleti olmadığını ifade eden Mumcu, şunları kaydetti:

"Devlet meselelerinin parti binalarında görüşüldüğü dönemin çok geride kaldığını düşündüğümüz bir dönemde, AKP iktidarı devlet meseleleri ile parti meselelerini karıştıran, adeta bir Baasçı rejim içinde yaşıyormuş gibi olumsuz tutumlar göstermektedir.

Türkiye'ye davet edilen bir heyetin gizli, saklı, arka kapılardan girilip çıkılarak parti binasında Dışişleri Bakanı tarafından kabul edilmiş olması, ciddiyetsizlik örneğidir. Hiçbir şekilde, Dışişleri Bakanı, Türk dış politikasını ilgilendiren bir konuyla ilgili olarak gelen bir heyeti, parti binasında kabul etme ve orada görüşme hakkına
sahip değildir. Bu, Türkiye'de işlemekte olan demokratik rejime gölge düşürür. Bu, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni Baasçı rejimlere benzeten bir algılamaya yol açar."

Türkiye'nin, Ortadoğu ile birinci elden ilgili ve kendiliğinden inisiyatif almasının da hakkı olduğunu ifade eden Mumcu, "Filistin ve İsrail arasında girişilmeye çalışılan sözüm ona arabuluculuk girişimi, Türkiye'yi itibardan etmiştir ve mümkün ve muhtemel bir arabuluculuk misyonunu da neredeyse imkansız hale getirmiştir" dedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler