HABER

AKP'yi şoke eden başkana gözaltı!

İzmir'in 'Özel yetkili' savcısı Murat Gök, bu kez Buca Belediyesi'ne yaptığı operasyonda Başkan Cemil Şeboy ve belediye meclisi üyelerini "yolsuzluktan" gözaltına aldırdı.

İzmir'e özel yetki ile atandıktan sonra uluslararası çete listesinde adı yer alan bir çok çete liderini cezaevine attırdıktan sonra 'Cesur Savcı' lakabıyla bilinen Murat Gök'ün Buca Belediyesi'ne yaptığı operasyon siyasi çevrelerde şok yarattı. Urla'da görev yaptığı sırada ihale yolsuzluğu iddiasıyla önce Urla Belediyesi'ne yönelik operasyon yaparak CHP'li Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu ile birlikte çok sayıda kişiyi tutuklatan Gök, Kaynaklar Belediyesi'nde 400 trilyon lira vurgun yaptığı iddiasıyla AKP'li belediye başkanı Mustafa Karagülmez'i cezaevine attırdı.

Kaçarken yakalandı

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, tam operasyonlar durdu derken Savcı Murat Gök, bu kez Güzelbahçe Belediyesi ile Menderes'in Değirmendere belediyesine yönelik operasyon düzenledi. CHP'li belediye başkanı Ertan Avkıran ile Değirmendere Belediye Başkanı Necati Şemsettin tutuklanadı.

Gök, geçen yıl sonu Buca Belediyesi ile Konak Belediyesi arşivine baskın düzenleyip önemli evraklara el koydurdu. Dün sabaha karşı düzenlenen 'Arı Kovanı'operayonunda ise AKP'li Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy ile 30 kişi gözaltına alındı. Şeboy'un yurtdışına kaçmak isterken Adnan Menderes Havaalanı yolunda ele geçirilip gözaltına alındığı öğrenildi.

Gizli kasa açılıyor

Operasyonda 4 AKP'li, 2 CHP'li meclis üyesi olmak üzere, imar müdürlüğünde görevli çok sayıda personel, encümen üyeleri, bürokratlar ve müteahhitlerin gözaltına alındı. "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet almak, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal, devleti zarara uğratmak" suçlarından gözaltına alınanların sayısının 40'ı bulacağı belirtildi. Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, makam odasında bulunan kilitli kasayı açmak üzere nezarethaneden belediye binasına getirildi. Şeboy, "Örgüt kurmakla suçluyorlar. Ben hiçbir örgütün içinde olmadım. Parayla pulla işim olmaz" dedi.

Zekeriya Öz'le aynı yetkilere sahip DGM'ler kapandıktan sonra 8. ve 10. Ağır Ceza Mahkemesi özel yetkili savcılar atıyor, Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'te 2007 yılının temmuz ayında İzmir'e özel yetki ile atandı. Görev yetki bölgesi Çanakkale'den Antalya'ya kadar uzanan tüm Ege Bölgesi'ni kapsıyor. Savcı Gök çete, yolsuzluk, siyasi davalara bakıyor ve her türlü süper yetkiye sahip. Re'sen suç gördüğü yerde suçluyu aldırabiliyor. Polisin evrak getirmesini beklemez. Suç gördüğü yerde işlem yaptırır. O ilin mahkemesine sevk eder ve dava orada görülür. Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile aynı yetkilere sahip.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön