HABER

Aksu: Saldırının hiçbir gerekçesi olamaz

Aksu: Saldırının hiçbir gerekçesi olamaz

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Hangi inanca mensup olursa olsun bir din adamına mabedi içinde yapılan saldırının hiçbir dini, felsefi ve insani gerekçesi olamaz" dedi.

Geçen pazar günü Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Santaro'ya yönelik saldırıdan büyük üzüntü duyduklarını vurgulayan Aksu, "Temel hak olan yaşama hakkına yönelen her türlü saldırıyı, nereden gelirse gelsin ve kime karşı olursa olsun nefretle kınıyorum. Sebebi ne olursa olsun ve ne amaçla kim tarafından işlenirse işlensin bunların makul ve meşru gösterilmesi asla mümkün değildir. Bizim ülkemiz her dine mensup insanların asırlardır bir arada, hoşgörü içinde yaşadığı bir ülkedir. Geleneğimizde bir arada, barış ve huzur içinde yaşama vardır" diye konuştu.

Trabzon'daki bu cinayeti, Türkiye'de büyük gayretlerle güçlendirmeye çalıştıkları barış ve huzura karşı yapılmış bir eylem olarak gördüklerini ifade eden Bakan Aksu, "Hiç kimsenin, bin bir emekle kurulmaya çalışılan huzur ve güven ortamını sarsmaya hak ve salahiyeti olamaz. Bu topraklar, yüzyıllardan bu yana zulümden kaçarak ülkemize sığınan farklı din mensuplarına ev sahipliği yapmıştır. Bu özelliğiyle ülkemiz, 'medeniyetler çatışması' yaşandığı iddialarının güç kazandığı günümüzde, farklı din ve inançlara mensup toplulukların bir arada ve barış içerisinde yaşayabileceğini gösteren, umut verici bir örnek teşkil etmektedir" şeklinde konuştu.

"Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Santaro'ya sıkılan kurşunlar sadece ona değil, onun şahsında, 3 Kasım'dan sonra ülkede sağlanan istikrar ortamına da sıkılmıştır" diyen Bakan Aksu, şöyle devam etti: "Rahip Santaro'ya karşı girişilen hunharca saldırının ve bu tür elim olayların bir daha yaşanmamasını ve ülkemizdeki hoşgörü ortamına zarar vermemesini umuyoruz. İçişleri Bakanlığı olarak, huzur ve güven ortamının devamı için her türlü tedbiri almakta olduğumuzu belirtmek isterim"

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler