HABER

Alanya'da "Christmas" kutlandı

Antalya'nın Alanya ilçesinde kurulan 2. Uluslararası Noel Pazarı'nda, ilçede yerleşik yaşayan yabancılar ile Türk vatandaşlar, "Christmas" kutlaması yaptı.

ANTALYA (İHA) - Antalya'nın Alanya ilçesinde kurulan 2. Uluslararası Noel Pazarı'nda, ilçede yerleşik yaşayan yabancılar ile Türk vatandaşlar, "Christmas" kutlaması yaptı.

Alanya Belediyesi'nin 2004 yılında bünyesinde oluşturduğu Yabancılar Meclisi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Alanya Noel Pazarı, farklı kültürleri de bir araya getirdi. İskele Meydanı'ndaki 16 metre yüksekliğinde ve etrafı hediye paketleriyle süslenen Noel ağacının çevresinde kurulan Noel Pazarı, renkli görüntülere sahne oldu. Meydanı dolduran yerli ve yabancılar, fahri konsolosluklar ve ilçede faaliyet gösteren yerleşik yabancı derneklerinin açtığı stantları gezerek alış veriş yaptılar. 75 farklı

ülkeden, 25 binin üzerinde yerleşik yabancı uyruklu vatandaşın yaşadığı Alanya'da kurulan Noel çadırlarında yerli ve yabancılar kendi mutfaklarına ait yiyecekleri satışa sundular.

TED Alanya Koleji öğrencileri, 'Christmas müziği' eşliğinde şarkılar söyledi. Noel Pazarı'nda hediye dağıtan Noel Baba'lar ise çocukların gözdesi oldu. Kendi ülkelerinden uzakta olmalarına rağmen Noel'i kutladıkları için çok mutlu olduklarını belirten Alanya Rus Dili Konuşanlar Derneği Başkanı Anjelika Anzhela, farklı kültürlerin buluşmasına imkan sağlayan Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'na teşekkür etti. Bunun büyük bir ayrıcalık olduğunu belirten Anzhela, "Alanya, Türkiye'nin en çok yerleşik

yabancı nüfusunun yaşadığı yer. Burada adeta kendi ülkemiz gibi kendi uyruğumuzdan insanlarla buluşup görüşebiliyoruz. Tüm etkinliklerimizi yapabiliyoruz. Bu bizim için büyük bir ayrıcalık" dedi.

Etkinliklere Alanya'daki Danimarka, İsveç, Norveç, Almanya, Finlandiya, Rusya ve Polonyalı yabancı dernek temsilcileri katıldı. Kutlamalara ilçede yaşayan yabancılarla, Alanya halkı da ilgi gösterdi.

Geri Dön