Alemdaroğlu mahkemeye sevk edildi

Alemdaroğlu mahkemeye sevk edildi

İSTANBUL (İHA) - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan, aralarında eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun da bulunduğu 5 kişinin savcılıktaki sorguları tamamlandı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen şahıslardan 4'ü tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi, 1 kişi ise serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve aralarında eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun da bulunduğu 5 kişi, sorgulanmak üzere Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Öğle saatlerinden bu yana Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından sorguları devam eden şahıslardan İ.B., serbest bırakılırken, Alemdaroğlu ile birlikte diğer 4 kişi ise tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Savcılık çıkışında soruları yanıtlayan İ.B., "Soruşturma gizli olduğundan, bilgi vermememiz konusunda uyarıldık. Üzgünüm. İçeride bulunanların da mahkemece serbest bırakılmasını bekliyoruz. Sonuçlanana dek buradayız" dedi.

Doğu Perinçek adliyeye getirildi

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emniyetteki işlemlerinin ardından sorgulanmak üzere İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Edinilen bilgiye göre Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınarak, uçakla İstanbul'a getirilen ve Vatan Caddesi'nde bulunan Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Perinçek, adiyeye girişi sırasında, "Bütün hedefte ordu var. Orduyu suç örgütü yapmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu. Bu arada dün itibariyle adliyeye sevk edilen ve aralarında eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ile Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'un da bulunduğu 11 şüpheli, güvenlik gerekçesiyle hakim ve savcılar tarafından kullanılan protokol kapısından içeri alınmıştı. Perinçek ise ana giriş kapısından, polis nezaretinde içeriye alınarak, savcılık katına çıkarıldı. Bu uygulamaya, Perinçek'in emniyette verdiği ifadeyi adliyeye getiren polis ekiplerini taşıyan aracın İşçi Partili bir grup tarafından kesilmesinin ve protokol kapısının önünde sloganlar atılmasının neden olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan Perinçek'i taşıyan adliye binasına yaklaştığında, gazetecilerin görüntü almalarını engellemek için bahçede bulunan basın mensupları dışarı alındı. Perinçek'in içinde bulunduğu araç ise ana girişin bulunduğu bahçedeki nezaret kapısına kadar yanaştırıldı ve Perinçek, polis ekiplerinin nezaretinde savcılık katına çıkarıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler