Alemdaroğlu serbest

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, savcılıktaki ifadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Aralarında Ulusal Kanal'ın Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever'in de bulunduğu 3 kişi ise tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Alemdaroğlu mahkeme çıkışı böyle karşılandı

Edinilen bilgiye göre Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak, savcılıkta ifade veren eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, sevk edildiği nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı. Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever'in de aralarında bulunduğu 3 şüpheli ise nöbetçi mahkemece tutuklandı. Bu arada nöbetçi mahkeme, Alemdaroğlu hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve her ayın 1'i ile 15'inde bağlı bulunduğu karakola imza atması şartı getirdi.

Alemdaroğlu mahkeme çıkışı böyle karşılandı

Alemdaroğlu, "Anayasalara, yasalara saygılı, demokrasi hayranı kişilere yakıştırılamaz bir suçlama. Aslında bu suçlamalar, hepimizin takdir edeceği nedenlerle yapılmıştır. Yargının bazı kararları, bazı arkadaşlarımız nedeniyle olmuş ise de, yargıya saygılıyız. Emniyet güçlerine, bizi ağırladıkları sürece gösterdikleri davranışlar nedeniyle teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Türk toplumu, bu Ergenekon soytarısının nedenlerinin ne olduğunu en kısa zamanda ortaya çıkaracaktır. Ben Türk toplumunun gücüne, özverisine ve sağduyusuna inanıyorum. Türk yargısına teşekkür ediyorum. Bu sorun, soyut olarak ortaya çıkarılmış bir sorundur" dedi.

Alemdaroğlu mahkeme çıkışı böyle karşılandı

Yaşı ve sağlık sebebiyle serbest bırakıldı

Nöbetçi mahkemece serbest bırakılan Alemdaroğlu'nun hakim tutanağına göre, suç vasıfları ve deliller dikkate alındığında tutuklanması gerektiği ancak yaşı ve sağlık durumu nedeniyle serbest bırakılmasına karar verildi.

Alemdaroğlu mahkeme çıkışı böyle karşılandı

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan İbrahim Benli de sorgusu tamamlandıktan sonra mahkemeye sevk edilmeye gerek duyulmadan serbest bırakıldı.

Alemdaroğlu mahkeme çıkışı böyle karşılandı

Perinçek mahkemeye sevk edildi

Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan ve sorgulanmak üzere İstanbul'a getirilen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Savcılık'taki ifadesinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

[Alemdaroğlu mahkeme çıkışı böyle karşılandı](http://haber.mynet.com/galeri/menu.aspx?t_ct=10&t_st=1308&endofroot=1)
Edinilen bilgiye göre Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilerek, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılarına ifade veren İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.