HABER

Alerjik hastalıklar önemsenmeli

Cildiye Uzmanı Dr. Kevser Tonbaklar, önemli alerjik hastalıkların olduğunu, bu durumlarda mutlaka tedaviye başlanması gerektiğini söyledi.

Alerjik hastalıklar önemsenmeli

Özel Selçuklu Hastanesi Cildiye Uzmanı Doktor Kevser Tonbaklar, "Alerji, çeşitli yollarla vücuda dışarıdan giren bazı yabancı maddelere karşı, organizmanın göstermiş olduğu tepkiye bağlı belirtilerdir. Bu tepki normal insan vücudunda müdafaayı sağlar. Aşırı tepki gösteren bünyelere alerjik bünye denir. Alerjiyi meydana getiren maddeler, ağız yolu, solunum yolu ile vücuda girebildikleri gibi, temas yoluyla da girebilirler. Ağız yolundan girerek alerji yapan belli başlı maddeler; baharatlar, muz, kivi, yumurta, balık, çilek, pastırma, sucuk, salam, tahin helvası, kaymak, süt ve sütlü besinler, çikolata gibi kakaolu besinler, bazı ilaçlardır. Enjeksiyon yoluyla girenler, tetanos, difteri ve buna benzer koruyucu serumlar, tedavide kullanılan bazı ilaçlar (penisilin alerjisi gibi) ve böcek sokmalarıdır. Deri ve solunum yollarına temas ile alerji yapanlar ise, bazı bitki öz suları, çam ağaçlarından damlayan terebentin maddesi, ilkbaharda meyve ağaçlarının çiçeklerinde bulunan sarı polen tozları, hayvan tüyü, ev tozu, çim ve ot polenleridir" diye konuştu.

Bunlardan başka alerjiye sebep olan maddeler bulunduğunu kaydeden Tonbaklar; "Mesela, vücudun herhangi bir yerindeki bir mikrop veya parazit alerji yapabilir. Yine bazı kimselerde, güneş ışınlarının alerjiye sebep olduğu bilinmektedir. En çok rastlanan alerjiler; Astım, ekzama, saman nezlesi ve ürtikerler olmakla birlikte, artık birçok şikayetler alerjiye bağlanmaktadır. İnsanlar, kendilerine iyi gelmeyen herşeye alerjileri olduğunu sanır. Ancak bugün alerjilerin gerçek sebepleri bilinmemektedir. Derideki alerjiler çeşitlidir. Ekzema veya atopik dermatit sık görülür. Bu hastalık genellikle küçük çocuklarda deride kaşıntıya veya kabuklaşmaya sebep olur. Bu belirtiler özellikle yüzde, boyunda, kol ve bacakların eklem yerinde görülür. Alerji kaşıntılı, yer yer deride kabarıklık gösteren, üzeri kırmızı, hudutları düzensiz deri olayları şeklinde kendini belli etmektedir. Başka bir deri alerjisi de ürtikerdir. Ürtiker, kabarık ortası beyaz, çevresi kırmızı, plak şeklinde kaşıntılı deri belirtileridir. Kontak dermatit, derinin alerjiye yol açan maddeyle temas eden bölgelerinde görülen ve su toplayan kaşıntılı iltihaplanmalardır. Gözde alerji belirtileri ise; kaşınma, kızarma ve göz yaşarmasıdır. Alerjilerden en tehlikelisi anaflaksi denilen çeşididir ki, solunum yolları tıkanır, tansiyon aniden düşer ve şok şeklindedir. Bu durumda Adrenalin iğnesi vurulur. Astım, çeşitli alerjik maddelerin teneffüsü ile ortaya çıkar. Alerjinin göğüsteki belirtisi kuru öksürük ve hırıltıdır. Astımlı hastalar nefes verirken hırıltılı ses çıkarırlar. Çünkü hastanın bronşları daralmış durumdadır" diye konuştu.

ALERJİ TEDAVİSİNDE YÜZ GÜLDÜRÜCÜ SONUÇLAR ALINIYOR

Alerjiye karşı neler yapılması gerektiğinin bilmesinin önemine değinen Dr. Tonbaklar, "Alerjik hadiselerin önlenmesinde, çeşitli yollar denenebilir. Kişi hangi maddeye karşı hassas ise, o madde ile temasını önlemek birinci yoldur. Kişinin hangi maddeye hassas olduğu, alerji testleriyle anlaşılır. Alerji yapan (alerjen) maddelerin çözeltileri cilde zerk edilir. Ciltte hangi maddenin çözeltisi alerji yapıyorsa, onun, kişi için alerjik madde olduğu ortaya çıkar. Bu tespitten sonra doktor tarafından uygun tedaviye geçilir. Şok şeklindeki üzüntüler de, alerjik bünyelerin alerji olmasına sebep olur. Böyle durumlarda üzüntülü ortamdan uzaklaşmak en uygun tedavilerdendir. En çok kullanılan alerji ilaçları, antihistaminiklerdir. Antihistaminikler çok çeşitli olup, bir kişiye faydalı olan bir antihistaminik, diğer kişiye faydalı olmayabilir. Doktor nezaretinde kortizonlu ilaçlar da kullanılabilir. Bu kortizonlu ilaçların dozunun uygun olarak alınması gerekir" dedi.

Alerjik hastalıkların tedavisinde (alerjik saman nezlesi ve alerjik astım), immünoterapi (aşı tedavisi) ile çok yüz güldürücü sonuçlar alındığını bildiren Tonbaklar, "Alerjik olduğunu düşündüğünüz bir madde ile temas ettiyseniz, maddeyi ve ona karşı vücudunuzun tepkisini kaydedin. Bu tip kayıtlar (müşahedeler) teşhiste tıbbi testlerden daha fazla yardımcıdır. Alerjinizin nasıl seyrettiğini takip edin. Sadece bahar aylarında ortaya çıkan ve senenin diğer günlerinde görülmeyen 'astım' çiçek tozlarının neden olduğu bir alerji olabilir. Bir şeye karşı alerjiniz olduğunu tespit ettiyseniz, ondan kaçmak için elinizden geleni yapın. Eğer bir yiyeceğe karşı alerjiniz varsa, bu yiyeceğin paketindeki muhteviyat listesini kontrol edin. Eğer yeni anne olduysanız ve astım, ekzema gibi bir alerjik hastalığınız varsa, bebeğinizde de alerji olabileceğini unutmayın. Eğer yapabiliyorsanız ilk 6 ayda bebeği yalnız anne sütü ile emzirerek, inek sütündeki yabancı proteinlerden koruyun. Alerjiye sebep olabilecek şeylerden kaçındıktan sonra hemen sonuç beklemeyin. Mesela evdeki hayvanı çıkardıktan aylar sonra bile hayvan tüyü evde bulunabilir. Penisilinle tedavi olurken ciltte bir döküntü meydana gelirse hemen penisiline karşı alerjiniz olduğunu zannetmeyin. Mutlaka bir doktora görünün ve doktor yardımı ile alerjinizi tespit edin" uyarılarında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler