Ali Babacan: Partimizin kuruluş dilekçesini bugün İçişleri Bakanlığı'na vereceğiz

Geçen yıl Temmuz ayında AKP'den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun süredir kuruluş çalışmalarını yürüttüğü partinin kuruluş dilekçesini bugün İçişleri Bakanlığı'na vereceklerini açıkladı. Fox TV'de yayımlanan İsmail Küçükkaya İle Çalar Saat programına katılan Ali Babacan, "90 kurucu üyemiz hafta sonu bir kampa girdi ve tüzüğün son hali ortaya çıktı" dedi.

Ali Babacan: Partimizin kuruluş dilekçesini bugün İçişleri Bakanlığı'na vereceğiz

Geçen yıl Temmuz ayında AKP'den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun süredir kuruluş çalışmalarını yürüttüğü partinin kuruluş dilekçesini bugün İçişleri Bakanlığı'na vereceklerini açıkladı.

Fox TV'de yayımlanan İsmail Küçükkaya İle Çalar Saat programına katılan Ali Babacan, "90 kurucu üyemiz hafta sonu bir kampa girdi ve tüzüğün son hali ortaya çıktı" dedi.

Yeni partinin kuruluş toplantısıysa çarşamba günü Ankara Bilkent Oteli'nde yapılacak.

Ali Babacan, İsmail Küçükkaya'nın, "Partizin adı adı Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) mi olacak?" şeklindeki sorusuna, "Partinin ismi çarşamba günkü lansman programında teyit edeceğiz. Bu çıkan isim olabilir de, başka bir isim de olabilir" dedi.

Babacan, "Kuruluşta İçişleri Bakanlığı'na bir dilekçe veriliyor. 90 kişilik bir kurucular kurulu ile bu sabah bakanlığa dilekçemiz veriliyor. Partinin tüzüğünün, programının son halini verdik. Heyetimiz gidecek İçişleri Bakanlığı'na dilekçeyi verecek" diye konuştu.

Ali Babacan: Ekonomi yönetiminden yeni partiye siyasette 18 yıl

İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: Mevcut siyasete mahkum değiliz

Geçen yıl Ekim ayında AKP'den istifa eden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'nun da partinin kurucuları arasında olması bekleniyor.

Yeneroğlu Pazar akşamı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Demokrasimizin gün geçtikçe daha fazla tahrip edildiği, temel hak ve özgürlüklerin her gün daha fazla ezildiği, yargının ve yasamanın tahakküm altında nerdeyse tamamıyla işlevsizleştirildiği bir ortamda ortak özlemimiz olan özgürlükçü ve müreffeh Türkiye ideali için çözüm vakti" dedi.

https://twitter.com/myeneroglu/status/1236773079423913989

https://twitter.com/myeneroglu/status/1236776077336420354

https://twitter.com/myeneroglu/status/1236779698807607302

Eski AKP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Osman Can ise yeni partide yer almayacağını açıkladı.

Osman Can yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 11 aylık süreç içerisinde çeşitli çalışmalar yaptım, bilgi ve fikir paylaşımlarında bulundum. Konularında uzman, yenilikçi, ortak umudu ve ilkeleri paylaşan dostlarımı önerdim. Ancak bugün gelinen noktada, yeni siyasi partinin kuruluş aşamasında ortaya çıkan farklı parametreler nedeniyle yer alamayacağım anlaşıldı" dedi.