HABER

Ali cinayetinde eli sopalılar yakalandı

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi olayı ile ilgili en az 3 yeni tanık ortaya çıktı. Bu arada, olayla ilgili eli sopalı kişilerin de yakalandığı belirtildi.

Eskişehir'de 2 Haziran gecesi Gezi Parkı protestoları sırasında ara sokakta gaz maskeli, coplu ve beyzbol sopalı 5-6 kişi tarafından dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra ölen Ali İsmail Korkmaz olayında polisin saldırganları tesbit ederek gözaltına aldığı bildirildi.

Soruşturmayı yürüten Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, olayın olduğu bölgedeki 2 işyerine ait güvenlik kamerası görüntülerini ayrınılı olarak inceledi. İnceleme sonunda Korkmaz'a saldıranlar tespit edildi. Bu kişilerin polis olmadığı, sivil kişiler olduğu ve bunların gözaltına alındığı öğrenildi.

3 SÜRPRİZ TANIK

Bu arada, olayla ilgili 3 tanığın ortaya çıktığı belirtildi. Ali İsmail Korkmaz’ın Eskişehir Sanayi Sokak’ta ellerinde cop, beyzbol sopası ve sopalarla en az 6 kişi tarafından dövüldüğünü anlatan tanık daha önce Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek gördüklerini anlatmıştı. Bu tanığın daha sonra can güvenliği endişesi ile gizli tanık olma talebi, savcılık tarafından “işlenen suçun örgütlü olmadığı” gerekçesiyle reddedilmişti. Bu tanığın, ilk ifadesini açık kimliği ile verdiği ve gizli tanıklık talebi reddedilse bile tanıklık yapması için açılacak davada çağrılabileceği, gelmediği takdirde zorla getirme kararı çıkarılabileceği belirtildi. Ancak can güvenliğinin sağlanmadığını düşünen tanığın ifadelerini değiştirmesi olasılığı soruşturmanın selamati açısından endişelere oldu.

Fırıncı şüpheli

Korkmaz’ın önünde dövüldüğü Sanayi Sokak’taki fırının sahibinin çelişkili beyanları nedeniyle “şüpheli” olarak ifadesinin alındığı belirtildi. Fırın sahibi İ.K’nın Korkmaz’ın dövüldüğü saatlerde fırında değil evinde olduğunu söylediğini ve olayları görmediğini söylediği öğrenildi. İ.K’nın Radikal’e yaptığı açıklamada, fırındaki güvenlik kameralarının harddiskinin neden bozuk çıktığının sorulması üzerine, “Fırını yeni devraldığım için kamerada kayıt yok” demesi de dikkat çekti. Bu ifadenin doğru çıkması durumunda Korkmaz’ın dövüldüğü anlara ilişkin en önemli delillerden biri olabilecek fırının güvenlik kamerası görüntüleri dosyaya girmeyecek.

Kritik kayıtlar silindi

Soruşturmayı yürüten Eskişehir Başsavcılığının görevlendirdiği bilirkişi, Korkmaz’ın dövülmesi ile ilgili civardaki 40 işyerinin güvenlik kamerası görüntülerini incelemiş ve 11 kamerada sivil polis olduğu düşünülen gaz maskeli bazı kişiler ile yanlarındaki bazı kişilerin cop ve beyzbol sopaları ile göstericileri dövdüğüne ilişkin görüntüler elde edilmişti. Ancak Korkmaz’ın dövüldüğünü gösterebilecek andaki Beşik Otel kayıtlarında 18-20 dakika arası bir silinme olduğu anlaşılmıştı. Ayrıca olay yerindeki fırın ve hırdavatçıdan gelen diskler ise boş çıkmıştı. Bütün bu olumsuz gelişmelerin ardından soruşturmada ilerleme sağlayabilecek önemli bir gelişme yaşandı. Olay gecesi Sanayi Sokak ve civarında bulunan ve bilirkişi raporunda “sivil polis olduğu sanılan kişilerle yanındaki vatandaşların” göstericileri dövdüğünü gören yeni tanıklar ortaya çıktı. En az üç kişi oldukları belirtilen bu tanıkların önümüzdeki günlerde savcıya ifade verecekleri belirtildi.

Bilirkişinin en kritik tespiti, “Dayak görüntüleri başladıktan sonra 18-20 dakikalık bir kaydın bulunamadığı” şeklinde oldu.

DOSYALAR ZARAR GÖRMÜŞ

Savcılık bu bilgi üzerine kayıp görüntülerin bulunduğu üç ayrı sabit diski de başka bir bilirkişiye gönderdi. Kayıp 18-20 dakikanın olduğu bir otele ait kamera görüntülerinin kaydedildiği sabit disk üzerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın yaptığı incelemede şöyle denildi:
“Görüntü dosyaları Beşik Otel'den sağlanan video görüntülerini açmaya yarayan DVRCMS isimli programla açılmaya çalışılmış ancak açılamamıştır. Sebebi diskteki dosyaların zarar görmüş olmasından dolayıdır. Disk üzerindeki elektronik kartı şaseye bağlayan vidaların yuvalarında aşınma görülmektedir. Bu da elektronik kartın herhangi bir sebeple sökülmüş olma ihtimalini göstermektedir.”

Eskişehir Adliyesi Yeminli Bilirkişisi İbrahim Halil Tokur’un hazırladığı 28 Haziran 2013 tarihli ‘bilirkişi’ raporu dosyaya girdi. 40 güvenlik kamera kaydını inceleyen bilikişi Tokur, 29 kayıtta bir kötü muameleye rastlanılmadığını vurgularken, 11 kayıtta ise Korkmaz’ın görüntüsüne ulaşıldı. Raporda şöyle denildi: “Korkmaz’ın Teknosa Market güvenlik kamera kayıtlarında 01.28.17 sıralarında kapüşonlu arkadaşı ile görüntüye girdiği ve yine Kuveyt Türk güvenlik kameralarına saat 01.31.45 sıralarında arkadaşı ile yansıdığı ve kavga olayının olmadığı…”

ALİ'NİN ABİSİNDEN TWITTER'DA TEPKİ

Ali İsmail'in abisi Gürkan Korkmaz da sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından kardeşinin faillerinin polis olduğunu belirtip şunları yazdı:

''Neymiş; Failler yakalanmış-mış... Failler belli zaten; Polis... Yakalanan; Vatandaş. Diğer 4-5 kişi nerede, Aranızdaki failleri verin bize..''

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 285 yorum
TAKSİMDEDE ÖLÜMLER OLABİLİR ÇAPULCULAR İYİCE AZDI ESNAFI CANINDAN BEZDİRDİ TV DE İZLEDİM ESNAFIN İŞ YERLERİNE BOMBA ATIYORLAR ...ESNAFA SALDIRIYORLAR BÖYLE GİDERSE HOŞ GÖRÜNTÜLER GÖRMEYECEGİZ ALLAH BELANIZI VERSİN ÇAPULCU TAKIMI İNSANLARIN YALKASINDAN DÜŞÜN..GEBERİNCEDE AH VAH DEMEYİN
yeter yahu bide bunlami ugrasacagiz belasini arayan belasini bulur yok öyle cam cereve indirmek biri senin evinin camina bi tas atsin lastigini patlatsin göreyim sizleri gecin bunlari rahmet protestosunu úsulunce yapacakti tarzan gibi degil
senin mantığın belki anlamana yardımcı olur; biri senin kafana gözüne plastik mermi atsın, gaz bombası kafanı yarsın göreyim seni ne yapıyorsun. bu insanların attığı birşey bile yok. tutturmuşsunuz yola barikat kurdu. evet kurdu, başbakanın cani polisinden kaçmak için kurdu. usulunce yaparken polis sabah 5te baskınla neler yaptı göremedin tabii sen yandaş medyadan...
haklısın kardeşim, aynen katılıyorum.
yazık be.ortada ölüm var.ister camını indirsin ister kapını kırsın. bunlar insan yaşamından daha mı değerli. cam indirmenin cezası ölüm mü ?
YA KARDEŞİM NE CAMI NE ÇERÇEVE İNDİRMESİ SANKİ BÜTÜN EYLEMCİLER CAM ÇERÇEVE KIRIYOR SAVUNDUĞUMDAN DEĞİL AMA MALASEF TOPLUMSAL OLAYLARDA OLUYOR BUNLAR ..AMA BU EYLEMLERLERDE GERÇEKTEN TOPLUMSAL ŞİDDET OLMADI.SENE 1996 1MAYISI HATIRLAYIN TOPLUMSAL ŞİDDET OYDU İŞTE.EĞER SOKAĞA ÇIKMAK SUÇSA HUKUK VAR KARDEŞİM CEZASINI VERSİN?AMA KİMSE KİMSEYE DOKUNAMAZ CEZALANDIRAMAZ BU HUKUKSUZLUKTUR.HUKUĞUN OLMAĞI YERDE MAFYA VE ÖRGÜTLER DEVREYE GİRER HEPİMİZİN SIĞINACAĞI YER HUKUK OLMALI GZEL KARDEŞİM.
çocuğuklarına sahip çıksın herkes yoksa sonları ali veli gibi olur
kahpeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
senin sonun ondan beter olur inş ramazan hürmetine
Geri Dön