HABER

Ali Fuat Başgil, Bağcılar'da anıldı

- Adalet Partisi milletvekillerinden Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in vefatının 50. yılı dolayısıyla program düzenlendi

İSTANBUL (AA) - Adalet Partisi milletvekillerinden Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil, vefatının 50. yılında Bağcılar Belediyesi'nin düzenlediği programla anıldı.

Bağcılar Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen, "Nesillere Ufuk Aşılayan Bilge" isimli programda, 14. Dönem Demokrat Parti Erzurum Milletvekili Rasim Cinisli, hukukçu ve siyasetçi Başgil'in, 27 Mayıs darbe döneminde demokrasi uğruna verdiği mücadeleyi anlattı.

Başgil'in, "dini inancının üzerine ilmini kurmuş bir insan" olduğunu kaydeden Cinisli, "Bize şu öğütte bulunurdu: 'Toplumlar maddi yoksulluktan değil manevi yoksulluklardan yıkılırlar. Maneviyatını terk ettiği gün, dinini ve dilini anlayamadığı gün yıkılırlar.' İnsani değerleri, irfanı ve karakteri, zaman değiştiremez. O zaman da vardı bu insani değerler bu zamanda var." ifadelerini kullandı.

Cinisli, Başgil'in "herkesin gölgesinden korktuğu bir zamanda" demokrasi mücadelesi verdiğini de sözlerine ekledi.

Cinisli, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da cevaplandırdı.

(AA)

Geri Dön