Alışveriş fişlerinde ölümcül tehlike! Dokunurken bir daha düşünün

Bilim insanları alışveriş fişlerinde yüzde 90 oranında kansere yol açan hormon bozucu kimyasala rastlandığını belirtti. Uzmanlar insanları fişleri cüzdanlarında ve evlerinde saklamamaları yönünde uyardı.

Alışveriş fişlerinde ölümcül tehlike! Dokunurken bir daha düşünün

İspanya'da yapılan araştırma alışveriş fişlerinde yüzde 90 oranında kansere neden olan kimyasal bulunduğunu ortaya koydu. Zamanla kaybolan mürekkeplerin kullanıldığı fişler, BPA (bisfenolA) içeren termal kağıtla yapılıyor. Araştırmalar BPA'nın hormona bağlı kanserlere yol açabileceğini, daha önce kısırlık, otizm, DEHB, obezite, tip 2 diyabet, erken doğum ve erken ergenlik başlangıcıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

BEYAZ RENKLİ TOZA DİKKAT

İspanya'daki Granada Üniversitesi'nden Profesör Nicolas Olea insanları fişleri cüzdanlarında, arabalarında ve evlerinde saklamamaları konusunda uyardı. Olea, BPA içeren kağıtları tanımanın kolay olduğunun altını çizerek "Fişler özelllikle paketten çıkarırken et veya balık gibi yiyeceklerle temas etmemeli. Fişlerle oynamamalı, üzerine not almak için kullanmamalısınız. Geçici mürekkeplerin kullanıldığı bu fişler bir süre sonra üzerlerindeki baskıları kaybeder. Müşteri fişleri kolayca tanısa bile ve satın aldığınız pantolonları iade edeceğiniz zaman kasiyerler hiçbir şey göremediklerini söyler. Sıklıkla bulduğunuz tek şey, onları çantadan veya çantadan çıkarırken çıkan ince beyaz renkli bir tozdur. BPA, kesinlikle, parmaklarınıza yapışan beyaz tozdur'' ifadelerini kullandı.

SAATTE 30 MAKBUZA TEMAS..

Benzer bulgular Ocak 2018'de Michigan merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş The Ecology Center tarafından ortaya konulmuştu. Araştırma kasiyerlerin saatte 30 makbuza temas ettiğini, vardiya sonrasında kan ve idrarlarında ortalama bir kişiden önemli derecede yüksek BPA ve BPS seviyelerine sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Bilim insanları uzun zamandır BPA'nın yerine kullanılabilecek alternatif bir madde arıyor. BPS maddesi bu arayışların sonucu olarak plastik bileşiğe bir yedek olarak tasarlanmıştı.

Kış gecelerini şenlendirecek eğlenceli öneriler


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
yazar kasa başındakiler ne olacak?
Bu haberi görünce bir TRAKYA'lı olarak utandım.Yapılan resmi bir araştırma sonuçları açıklanmadı hatta açıklayan araştırma görevlisi hakkında dava açıldı.Trakya'da Ergene deresinden dolayı kanser oranı %70 olarak açıklandı.Şimdi kalkıp kasa fişlerinden kanser var demek bu şartlarda utanılacak bir haberdir.
fiş demi almiyahhh
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler